İlk pil pasaportlu otomobil Volvo'dan

İlk pil pasaportlu otomobil Volvo'dan

Avrupa Birliği, belli kapasite üstündeki tüm pillerin "Pil Pasaportu"na sahip olmasını zorunlu kılmıştı. Bu kapsamda pasaporta sahip olacak ilk otomobil belli oldu.

İlk pil pasaportlu otomobil Volvo'dan
16px
24px
05.06.2024 13:36Güncelleme: 05.06.2024 20:56
ABONE OLgoogle

Avrupa Birliği (AB), yakın zamanda daha sürdürülebilir bir gelecek oluşturma amacıyla “Dijital Pil Pasaportu” zorunluluğu getirileceğini duyurmuştu. Şubat 2027 itibarıyla, Avrupa’da pazarlanan 2 kWh’ten fazla kapasiteli tüm pillerin bu pasaporta sahip olması gerekecekti.

Tabii ki bu zorunluluk elektrikli araçları da kapsıyordu. Şimdi ise dünyanın pil pasaportuna sahip olacak ilk otomobili açıklandı.

VOLVO EX90, PİL PASAPORTUNA SAHİP İLK MODEL OLACAK

XC90’ın elektrikli versiyonu diyebileceğimiz yeni Volvo EX90, dünyada dijital pil pasaportuna sahip ilk elektrikli araç olarak kayıtlara geçecek. ABD’de üretilecek modelin, bu yılın ikinci yarısında Kuzey Amerika ve Avrupa’da yollarda olması bekleniyor.

Volvo, tedarik zincirlerinin haritasını çıkaran Birleşik Krallık merkezli girişim Circulor ile beş yıldır bu pasaportu geliştiriyordu. Şirket yöneticisi Vanessa Butani, verdiği demeçte “Öncü ve lider olmak bizim için gerçekten önemli.” ifadelerini kullanırken EX90’ın yanı sıra ilerleyen dönemlerde kademeli olarak tüm elektrikli modellerin pasaporta sahip olacağını ifade etti.

Pil pasaportu, aracın bataryasıyla ilgili tüm bilgileri içeriyor. Üretim süreci, ham maddeleri, bileşenleri, toplam karbon ayak izi, pilin 15 yıllık sağlık durumu, tedarik zinciri durum, geri dönüşüme uygun olup olmadığı gibi birçok güncel bilgi yer alacak. Bu şekilde çevresel etkilerinin azaltılması ve yeniden kullanımın teşvik edilmesi sağlanacak. Pasaportun Volvo’ya araba başına 10 dolara mal olması bekleniyor.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde