IKEA, pazarda yönetici yetiştiriyor

IKEA, pazarda yönetici yetiştiriyor

İKEA, YÖNETİCİLERİNİ YETİŞTİRMEK İÇİN SALI PAZARINDA TEZGAH AÇTI. İŞTE SONUÇ..

IKEA, pazarda yönetici yetiştiriyor
16px
24px
06.05.2006 11:05Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Kadıköy Salı Pazarı'nın müdavimleri geçtiğimiz hafta pazarda ilginç bir görüntü ile karşılaştı. 2005 yılında açıldığı gün kapısında uzun kuyruklar oluşturdukları dünyanın en büyük mobilya zinciri İsveçli IKEA, pazarda satış yapıyordu... IKEA elemanları tıpkı bir pazarcı gibi bağırarak elindeki mumları satmaya çalışıyordu.

IKEA'nın Salı pazarında satış yapmasının nedeni çalışanlara uyguladığı bir eğitim programı. Tıpkı dünyanın en zenginleri listesinde yer alan işadamı Donald Trump'ın tüm dünyada izlenen "Çırak" programında olduğu gibi IKEA elemanları da kendilerine verilen ürünleri geliştirdikleri stratejilerle satmak için Salı Pazarı'ndaydı. Hepsinin elinde tek bir ürün vardı: 'Mum'

Önce 5'e kişilik gruplar kuruldu

IKEA'nın Türkiye'ye getirdiği farklılık sadece konseptle sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz günlerde İzmir'de ikinci mağazasını açan ve önümüzdeki günlerde yeni mağazalar ile Türkiye'nin dört bir yanına yayılmayı planlayan IKEA, çalışanlarına uyguladığı eğitimlerle de dikkatleri üzerine çekiyor. IKEA Türkiye'deki yeni yatırımları öncesinde çalışanlarına "Burası sizin kendi işiniz" fikrini vermek ve motive etmek için Kadıköy'de kurulan salı pazarını okul haline getirdi. Bunun için şirketin 20 satış lideri 5'er kişilik gruplara ayrılarak pazarda satışa koyuldu.

Marketler ayağınıza geldi

Sabah saat 10.00 ve IKEA çalışanları salı pazarının dört bir yanında tezgahlarını açmış bile. Tezgahların hepsinde aynı ürün yani mum satılıyor ama çalışanlar burada da kendi yaratıcılıklarını kullanmaları konusunda serbest bırakılmış. Kimi sattıkları mumların cazibesini artırmak için mumların kullanılacağı fenerleri satarken, kimi oyun fileleri ve bambularla standını süslemiş. Hatta bir grup daracık bir alanda bir taburenin üstünde "cam boyama kursu" bile açmış.

IKEA standlarında bir telaştır gidiyor. Hatta bazıları pazarın havasına öyle çabuk ısınmış ki sanki bir satış müdürü değil de kırk yıllık pazarcı. Önünde bir önlük, belinde paraları toplayacağı bir çanta... Aynı pazarcılar gibi "Ablacım gel... Elektrik enerjisine son... 100 tanesi 4 lira", "Ne ararsan var", "Marketler ayağınıza geldi". "Adaklarınız için mum" diye bağırmaları etraftaki pazarcılara bile parmak ısırtıyor.

Yarım saatte iki paket

İlk durağımız pazarın girişinde yer tutan grup. "Siftah yaptınız mı" diye soruyorum. Cevap IKEA self servis grup liderinden geliyor. "İlk yarım saatte 2 paket" diyerek çantasından bir 5 YTL çıkarıyor ve çenesine 'Çok şükür der gibi' sürüyor. Stant yol üstünde... Gelen geçenin dikkatini çekmek için her türlü girişimde bulunuyor grubun üyeleri. Yoldan geçen ve duraktan yolcu almak için duran belediye otobüsleri bile pas geçilmiyor. "Abi hemen vereyim mi bir paket mum... Bak sadece 4 YTL" diyerek otobüsün kapısına kadar gidiyor. Grup liderinin bu girişimi insana "işte pazarlamacılık bu" dedirtiyor. Uçan kuşu bile kaçırmamak için bir dakika yerlerinde durmuyorlar.

Pazar esnafından ajanları bile var

Birkaç metre ileride ise ikinci grup satış yapıyor. Onlar ise standlarının cam mumluklar ve boyama teknikleri ile cazibesini artırmayı tercih etmiş. Grup üyesi Aylin Şahingür "Cam mumluklarda farklı tasarımlarla insanlara ilham vermek istedik. Burada satış yapmadan önce pazarın müşteri portföyüne tarttık. Hobileri olan ev hanımlarının ağırlıkta olduğu sonucuna vardık. Boyama teknikleri ile evlerinde farklı tasarımlara imza atarlar düşüncesi ile bir farkındalık yaratmak is

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde