İhracatçılar yarın MB Başkanı Yılmaz'ı ağırlıyor

İhracatçılar yarın MB Başkanı Yılmaz'ı ağırlıyor

İhracatçılar sıkıntılarını dile getirmek amacıyla yarın MB Başkanı Durmuş Yılmaz ile bir araya gelecek

İhracatçılar yarın MB Başkanı Yılmaz'ı ağırlıyor
16px
24px
16.09.2010 14:09
ABONE OLgoogle

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Tarık Bozbey, enflasyonu karşı son 9 yıldır yüksek faiz ve bastırılmış kur politikalarının uygulandığını belirterek, ''Çok başarılı olan bu politika, enflasyonu tek haneye indirmiş ve gelişmiş dünya ekonomileri seviyelerine çok yaklaştırmıştır. Bu ilaç hastalığa iyi gelmiş, ama başka organlara da zarar vermeye başlamıştır'' dedi. 

     Bozbey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Merkez Bankası (MB) ve kur politikaları ile ilgili ihracatçı sektörlerinin bazı sıkıntılarını bulunduğunu, bu durumun sadece ihracatçıları değil tüm ülke ekonomisini etkilediğini söyledi. 

     Bozbey, sıkıntılarını dile getirmek amacıyla birlik başkanları olarak MB Başkanı Durmuş Yılmaz ile yarın İstanbul'daki Dış Ticaret Merkezi'nde bir araya geleceklerini ifade etti. 

     Yaklaşık 35 yıl önce başlayan ve ülkeyi kemiren enflasyona karşı son 9 yıldır yüksek faiz ve bastırılmış kur politikaları uygulandığını belirten Bozbey, şöyle konuştu:
     ''Çok başarılı olan bu politika, nihayet enflasyonu tek haneye indirmiş ve gelişmiş dünya ekonomileri seviyelerine çok yaklaştırmıştır. 

     Bu ilaç hastalığa iyi gelmiş, ama başka organlara da zarar vermeye başlamıştır. İşsizlik artmış, fabrikalar kapanmış, yenileme ve araştırma fırsatı karsızlıktan imkansız hale gelmiştir. 80 yıldır gıpta edilen bereketli tarımcı ve sanayileşmiş Adana yöresi, Türkiye'nin artık işsizlikte birincisi olmuştur.
     Pamuk üretimi Çukurova'da 400 bin tondan 100 bin tona, polyester üretimi ise 300 bin tondan 100 tona inmiştir. Düşük kur ve uzun vadeli dış alım sayesinde ABD ve Yunan üretimi pamuk en çok tüketilen ham maddemiz olmuştur.'' 

     Bozbey, ithalata öncelik veren konfeksiyon sanayisinin, fabrikalar kapandığı için ham maddesini ithal etmek durumunda kaldığını ifade ederek, ''Yenilenemeyen fabrikaların teknik ömrü 7 yıldır nihayetine ermiştir'' diye konuştu.
     Adana'da son 8 yılda 10 büyük konfeksiyon işletmesinin kapandığını ve yaklaşık 8 bin kişinin işsiz kaldığını belirten Bozbey, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Halbuki en vasıfsız elemanı, en az yatırımla, en kısa zamanda işgücüne ve ihracata bağlayan sektör konfeksiyondu. Övündüğümüz tekstil sanayimizde 7 milyar dolar ihracata karşılık 7 milyar dolar ithalat yapılmaktadır. 

     Otomotiv sanayimizde üretilen her otomobilin yarısı ithal parça ile yapılmaktadır. 24 milyar dolar ihracatı olan otomotiv sanayimizin 23 milyar dolar ithalatı vardır. Olmayan, bulunamayan ara malını ithal etmek doğrudur, ama dampingli, haksız destekli malları hiç bir ülke kabul etmemektedir. Bizdeki misafirperverlik çok fazladır, dışa bağımlı üretim ile ihracat çok süremez. Dünyada ithal ham madde ile üretim yapan konfeksiyon sektörleri 7 yıl içinde çökmüştür. 
     
     İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI
     
     Bozbey, geçen ayki ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 59 olduğunu ifade ederek, ''Gelecek kış aylarında bu oran daha da düşecek ve cari açık turizm gelirleri de azalacağından daha da büyüyecektir. Çin büyümesini yüzde 50 düşük kur politikasına borçludur. Bize göre TL en az yüzde 60 değerlidir'' dedi.
     Bozbey, yaşadıkları sıkıntılara karşı önerilerinin enflasyonu kışkırtmadan her ay aylık enflasyon +1 puan kur artışı politikasının uygulanmasını istediklerini ifade ederek, bu sayede yerli üretimin artacağını ve enflasyona karşı kaybedilen gücün kısmen geri geleceğini sözlerine ekledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde