İhlas TMSF'den nasıl kurtuldu?

İhlas TMSF'den nasıl kurtuldu?

İHLAS FİNANS CHP'NİN GİRİŞİMİYLE TMSF KAPSAMINA ALINACAKTI. ANCAK SON ANDA..

İhlas TMSF'den nasıl kurtuldu?
16px
24px
03.07.2005 00:00
ABONE OLgoogle

Bankacılık Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. IMF’nin yasalaşması için ısrar ettiği 193 maddelik yasa, CHP’nin protesto ederek katılmadığı Genel Kurul toplantısında, 90 dakikada tamamlandı. 234 milletvekilinin katıldığı oylamada, tasarı, 232 milletvekilinin kabul oyuyla yasalaştı.

CHP’li ve bazı AKP’li milletvekillerinin desteği ile Tasarı Komisyon’dayken eklenen İhlas Finans’ın tasfiyesinin TMSF gözetiminde yapılmasına ilişkin hüküm Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talebiyle metinden çıkarıldı. Erdoğan, Yasa komisyondayken gece boyunca süren toplantıyı bırakıp sabah namazına giden ve CHP’den ‘İhlas golü yiyen’ milletvekillerine kızmış, ‘Biz, bu kanunu geçirip IMF’den 833 milyon dolar gelecek diye beklerken, siz İhlas’ın bizimle hiç ilgisi olmayan 390 milyon dolarlık borcunu sırtımıza yüklüyorsunuz’ demişti. Erdoğan yapılan düzenlemenin tekrir-i müzakere ya da önerge ile düzeltilmesi talimatı vermişti. Buna göre, İhlas Finans’ın tasfiyesi yine kendi görevlileri tarafından yapılacak. Tasarı, özetle şu hükümleri içeriyor:

ZİMMETE 6-12 YIL HAPİS:

Görevi gereği kendisine devredilen para ve senetleri kendisi veya başkasının zimmetine geçiren banka yönetim kurul başkan ve üyeleri ile diğer mensupları için 6-12 yıl hapis, beş bin güne kadar adli para cezası verilecek. Suç hileli davranışlarla işlerise en az 12 yıl hapis ve zararın üç katı kadar gün para cezası verilecek. Bankaların itibarını zedeleyecek yayın yapan medya araçlarına 1-3 yıl hapis ve bin günden 2 bin güne kadar adli para cezası verilecek. İzin almadan fon toplayan kişilere ise 3-5 yıl hapis cezası getirildi.

30 TRİLYON SERMAYE:

Türkiye’de kurulacak bir bankanın ödenmiş sermayesinin en az 30 trilyon lira olması gerekecek. Faaliyet izninin gerçeğe aykırı beyanlarla alınmış olması veya faaliyet izninin alınmasından itibaren 6 ay içinde faaliyete geçilmemesi ya da bir yıl içinde 6 ay faaliyette bulunmamış olması halinde, faaliyet izni iptal edilecek.

KREDİ SINIRLARI:

Bankalarca, bir gerçek ya da tüzel kişiye veya bir risk grubuna kullandırılabilecek kredilerin toplamı özkaynaklarının yüzde 25’ini aşamayacak. Bu oran, bankanın dahil olduğu risk grubu bakımından yüzde 20 olarak uygulanacak. Bir adi ortaklığa verilen krediler, sorumlulukları oranında ortaklara kullandırılmış sayılacak. Bankalarca, hakim ortak veya nitelikli pay sahibi olup olmadıklarına bakılmaksızın bankaların sermayesinin yüzde 1 ve daha fazla payına sahip olup pay defterine kayıtlı olan tüm ortaklarına ve bunlarla risk grubu oluşturan kişilere kullandırılacak kredilerin toplamı, özkaynaklarının yüzde 50’sini aşamayacak. n

Başkanlara yarım maaş zam

YENİ Bankacılık Yasası’na göre; BDDK ve TMSF Başkanı’na Başbakanlık Müsteşarı için belirlenen her türlü ödemeler dahil mali ve sosyal haklar tutarında aylık ücret ödenecek. Kurul başkan ve üyelerine bu ücretlerin yarısı tutarında herhangi bir kesintiye tabi tutulmaksızın her ay da tazminat ödenecek. Bu da yaklaşık 6 milyar liraya karşılık geliyor. Kurumun kadro karşılığı sözleşmeli personelinin ücretleri ile diğer mali ve sosyal hakları, belirlenen ücret tavanını geçmemek üzere kurul tarafından tespit edilecek.

Vakıfbank’la YKB’nin önü açıldı

VAKIBANK’ın sonbaharda planlanan halka arzının önündeki hukuki engel de yeni yasa ile kaldırıldı. Koç’un YKB satışında kesin imza için beklediği munzam sandık sorunu da çözümlendi. Bankalar, siorta şirketleri, sanayi ve ticaret odalarının emeklileri için kurduğu munzam sandıkları, üç yıl içinde SSK’ya devredilecek.

Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde