İhale yasasına AB düzenlemesi

İhale yasasına AB düzenlemesi

ABDULLAH GÜL, İHALE YASASINDA AB'YE GÖRE DÜZENLEMELER YAPILACAĞINI SÖYLEDİ.

İhale yasasına AB düzenlemesi
16px
24px
11.05.2006 13:17
ABONE OLgoogle

Gül, Avrupa Birliği (AB) müktesebatına uyum için gereken düzenlemeleri de iki hafta içinde belirleyerek bir takvim oluşturacaklarını ve kısa, orta, uzun vadeli yol haritasının ortaya çıkacağını söyledi. AB'nin eleştirdiği mevcut ihale yasasında, AB ile uyum için gereken değişikliklerin yapılıp, daha sonra TBMM'ye gönderileceğini kaydeden Gül, Referans'ın AB ile ilgili sorularını şöyle yanıtladı:

Pazartesi akşamı ilgili bakan ve müsteşarlarla bir toplantı yaptınız ve AB ile müzakereleri konuştunuz. Ne sonuç çıktı?

Bu, 3 Ekim'den sonra yaptığımız ikinci toplantıydı. 3 Ekim'den hemen sonra yine bakanlıklardan tüm müsteşarlar ve ilgili müsteşar yardımcılarıyla tüm bağımsız kurumların başkanlarını davet etmiştik. Yani tüm kamuyu temsil eden ve kamuda yapılması gereken işleri yapacak olan insanlardı bunlar. O zaman onlarla ilk defa böyle bir toplantı yapıp önümüzdeki sürecin ne olduğunu, nelerin yapılması gerektiğini ve herkesin birincil görevinin bu iş olması gerektiğini, özellikle de AB Genel Sekreterliği'nin farklı bir birim halinde çalışmayıp, bütün hükümeti, tüm bakanlıkları ve kuruluşları bu işin içine bilfiil soktuğumuzu konuşmuştuk. Buna göre, herkes kendi işini kendisi yapacak ve bu birinci görev olacak. Bunlar, değişim sürecinde lokomotifler. O zaman onlara bu direktifleri vermiştik. Şu an 17 fasılda taramalar bitti. Dolayısıyla (toplantıda) bütün bunları gözden geçirdik, bu sürecin bir değerlendirmesini yaptık ve taraması yeni yapılan fasıllarla ilgili talimatlar verdik. Türkiye'yi (AB'ye) hazırlayacak olan kamu olduğuna göre bu, tüm kamuda yapılacak değişiklikler ve düzenlemeler için onlarla yapılan önemli bir toplantıydı. Bu toplantılar tabii ki tekrarlanacak.

Bir yol haritası mı çıkarılmaya çalışılıyor?
Bildiğiniz gibi bu sürecin 3 önemli ayağı var ama 2'si çok önemli. 3'üncü ayak, basın ve halkla iletişim, onları bilgilendirmek. Ama 2 önemli ayak var; biri reform süreci, ikincisi de müktesebatın Türkiye'ye uygulanması. Reform süreci çok önemli. Çünkü biz Kopenhag siyasi kriterlerinin tamamını gerçekleştirmeden, yeteri kadarını gerçekleştirdiğimiz için müzakere başladı. Dolayısıyla biz bunun farkındayız, demokratikleşme alanında daha yapmamız gerekenler var. Zaten Ulusal Program'a bakarsanız bunların hepsi yazılmış. Bununla ilgili 9'uncu Reform Paketi'ni duyurduk, Meclis tatile girmeden de gerçekleştireceğiz inşallah. Ama diğeri çok daha önemli bir şey; o da AB müktesebatının üstlenilmesi, yani kanunlarımızın ve yönetmeliklerimizin artık buna uygun hale getirilmesi. Bununla ilgili de bir takvim hazırlıyoruz, bu çok önemli. Dün bu talimatları verdik. Herkese bugüne kadar AB müktesebatı çerçevesinde çıkan kanun ve yönetmeliklerle çıkması gerekenlerin, bununla ilgili öncelik sırasına göre hazırlıkların bir listesini verdik. Herkes bunları hazırlayıp önümüzdeki 2 hafta içinde sunacak. Bunlar tabii Meclis'e sevk edilip, Meclis'ten çıkacak.

Yani yasa, yönetmelik taslakları mı oluşturulacak?
Daha detaylı yol haritası diyebilirim buna. Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler var. Bunları da herkes yakından takip edecek, bu şunun için önemli: Zaman akıp geçer. Ancak bildiğiniz gibi şimdi müzakereler açılır ve kapanırken yeni "Benchmark"lar var. Bunu avantaj olarak da dezavantaj olarak da düşünebilirsiniz. Benchmark nedir? Yani ortasında ve sonunda yapacağınız şeyleri başında yapmak bazen sizi hızlandırır. O bakımdan biz "bunlar olsun, olmasın" tartışmalarına girmeden önce sonunda ve ortada yapacağımızı başında yapıp müzakere sürecini kısaltır, kolaylaştırırız istedik. Yeter ki burada kararlılık olsun. Yapılacak işler iyi mi kötü mü önemli olan o. Kötü ise zaten hiç yapmayacağız. Ama iyiyse de popülizmin hiç gereği yok, bunu başında yapıp mesafe alınır. Bu doğrultuda Meclis'teki son kanunlara bakarsanı

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde