İdamdan çok AIDS’ten korkmuş

İdamdan çok AIDS’ten korkmuş

Saddam Hüseyin'in idam edilmeden önce cezaevinde kaldığı sürede en çok korktuğu şeyin ...

İdamdan çok AIDS’ten korkmuş
16px
24px
07.05.2008 08:42
ABONE OLgoogle

Irak'ın eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in idam edilmeden önce cezaevinde kaldığı sürede en çok korktuğu şeyin AIDS'e yakalanmak olduğu öne sürüldü.

Merkezi Londra'da bulunan El Hayat gazetesi, Saddam'ın cezaevinde tuttuğu ve ABD'li yetkililerden aldığı günlüklere dayanarak verdiği haberde, eski Irak liderinin cezaevinde, elbiselerini kendisinin çamaşır ipine asan ABD askerlerinden, AIDS dahil zührevi hastalık kapmaktan korktuğunu bildirdi.

Günlüğüne “Onlara genç olduklarını ve gençlerin hastalıklarına yakalanabileceklerini söyledim. Asıl endişem burada HIV virüsü kapmak” diye yazan Saddam, ABD askerlerinin, çamaşırlarını başka bir ipe asma isteğini dikkate almadığını ifade ediyor.

Binlerce sayfa yazdı

ABD işgalinin ardından 13 Aralık 2003'te saklandığı yerde yakalanan Saddam Hüseyin, 30 Aralık 2006'da “insanlığa karşı suç işlemekten” idam edilmişti. ABD'nin Irak'taki askeri sözcülerinden Matthew Morgan, Saddam Hüseyin'in cezaevinde binlerce sayfa yazdığını, yazılarının arasında şiirler de bulunduğunu söyledi.

El Hayat, Saddam'ın cezaevindeki ABD'li doktoruyla kadınlar hakkında samimi konuşmalar yaptığını ve bu dönemde İngilizcesini de geliştirdiğini kaydetti. Doğru kelimeyi bulamadığı zaman elleriyle ve işaret diliyle anlaştığını yazan Saddam, Arapçanın İngilizceden “çok daha güzel ve derin bir dil” olduğunu ifade ediyor.

Saddam, cezaevinde bir şeyler istemekte oldukça zorlandığını, bir keresinde odasına çiçek isterken büyük zorluk yaşadığını belirtiyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde