İçinden tarım ilacı çıkınca Coca Cola ve Pepsi Hindistan’da yasaklandı

İçinden tarım ilacı çıkınca Coca Cola ve Pepsi Hindistan’da yasaklandı

Hindistan’da geçen hafta Coca Cola ve Pepsi’nin içinden öldürücü tarım ilaçları çıkmasının ardından sorun parlamentoya taşındı.

İçinden tarım ilacı çıkınca Coca Cola ve Pepsi Hindistan’da yasaklandı
16px
24px
09.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Yeni Delhi Çevre Örgütü’nün yaptığı laboratuvar analiz sonuçlarında, bu iki şirketin ürettiği içeceklerde normalin 25 kat üstünde tarım ilacı bulunduğu bildirildi.

Rapor üzerine konuyu parlamentoya taşıyan muhalefet partilerinin baskısıyla Coca Cola ile Pepsi’nin meclis kantininde satılması yasaklandı. Mumbay, Madya Pradeş, Gujarat, Penjab, Hayrana ve Rajastan eyaletlerinin yerel hükümetleri de söz konusu içeceklerin devlet kurumları ve okullarda satılmasını yasakladı. Ülke genelinde ses getiren bu yasaklar üzerine Hindistan hükümeti Coca Cola ile Pepsi’yi analiz etmek üzere özel bir kurum oluşturdu. Hindistan Anayasa Mahkemesi de bu içecekleri üreten şirketlere, kullandıkları tarım ilacının kesin miktarını açıklamaları için 4 hafta süre verdi. Coca Cola ile Pepsi şirketi, Hindistan’daki gazlı içecek pazarının yüzde 90’ına sahip.

Salih Cumhur/Haydarabad/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde