İçeride MB, dışarıda faizler izlenecek

İçeride MB, dışarıda faizler izlenecek

Bu hafta piyasaların gözü içerde Merkez Bankası (MB) Başkanılığı'nda, dışarıda ise faizlerde olacak. Piyasaların gündemindeki diğer olaylara gelince...

İçeride MB, dışarıda faizler izlenecek
16px
24px
17.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören hisse senetleri, geçen hafta ortalama yüzde 4,68 değer yitirmişti. Borsada geçen hafta, 44.500 puan seviyelerindeki direnci geçemeyen endeks, haftayı 42.212 puandan kapadı. Döviz piyasalarında ise YTL karşısında tüm döviz türleri değer kazandı. Bu hafta piyasaların gözü içerde Merkez Bankası (MB) Başkanılığı'nda, dışarıda ise faizlerde olacak.

KÖŞK'TEN KARAR BEKLENİYOR

Geçen hafta Sosyal Güvenlik Reformu'nun Meclis'te kabul edilmesini IMF ile olan ilişkilerin seyri açısından oldukça önemseyen piyasalar, MB Başkanlığı belirsizliğini kanıksamış görünüyordu. Ancak bu hafta Cumhurbaşkanı'nın, yeni MB başkanı konusunda karar vermesi beleniyor. Köşk'ün hükümetin gönderdiği ismi onaylaması ve başkanlık krizinin aşılması durumunda bono alımlarının artması ve bileşik faizlerin düşmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı'nın kararnameyi imzalamaması durumunda ise MB Başkanlığı konusundaki belirsizlik devam edecek ve yeni bir siyasi gerilimin işareti olacak. Bu durumda da bono bileşikleri tekrar yüzde 14'ün üzerine çıkabilir.

GÜNDEMDEKİ VERİLER

Bu hafta piyasaların gündemindeki diğer olaylara gelince... Hazine, yarın, 5 yıl (19 Ocak 2011) vadeli sabit kuponlu ihaleye çıkacak. Çarşamba günü ise Hazine itfası nedeniyle piyasalara 447 milyon YTL para girişi olacak. Bu haftanın önemli verilerinden biri de 20 Nisan Perşembe günü Hazine Müsteşarlığı'nın açıklayacağı merkezi yönetim borç stoku mart ayı verileri. Merkezi yönetimin borç stoku, şubat sonu itibarıyla 332,2 milyar YTL düzeyinde bulunuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde