Hyundai garantiyi 7'ye çıkardı

Hyundai garantiyi 7'ye çıkardı

Hyundai, Türkiye'de ilk kez H-1 için ''7 yıl-150 bin kilometre'' mekanik garantisi veriyor

Hyundai garantiyi 7'ye çıkardı
16px
24px
19.02.2008 14:03
ABONE OLgoogle

Hyundai Assan Üst Yöneticisi (CEO) Joong Geol Kim, bu yıl için 80 bin adedi ihraç edilmek üzere toplam 130 bin araç satmayı düşündüklerini bildirdi.

Hyundai'nin hafif ticari araçlar sınıfındaki modeli Starex'in yerine geçecek olan ''H-1'', düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Kim, 2007 yılının Hyundai ve Hyundai Assan için önemli bir yıl olduğunu, Hyundai'nin 40. yılını kutlarken, Hyundai Assan'ın 10. yılını doldurduğunu hatırlattı. Daha da iyimser bir yılın kendilerini beklediğini ifade eden Kim, Hyundai'nin dünyada yeni trendleri ortaya koyan bir marka olduğunu, 6. en büyük üretici konumundaki Hyundai'nin tek amacının kaliteli üretim olduğunu vurguladı.

H-1'in, sınıfında bütün beklentilere cevap verecek bir model olduğunu dile getiren Kim, Türkiye'de ilk kez H-1 için ''7 yıl-150 bin kilometre'' mekanik garantisi sağlayacaklarını, Türkiye otomotiv piyasasındaki rekabet dikkate alındığında kendilerinin de müşterine böyle bir avantaj sağlamayı uygun gördüklerini söyledi.

Joong Geol Kim, gazetecilerin sorularını da yanıtlarken, bu yıl için hafif ticari araçta 15 bin adetlik satış, H-1'de ise 5 bin adetlik satış öngördüklerini bildirdi. Kim, Hyundai Assan'ın geçen yıl ihracatla birlikte toplam 110 bin ünite satış gerçekleştirdiğine işaret ederek, ''Bu yıl için 80 bini ihraç edilmek üzere toplam 130 bin araç satmayı düşünüyoruz. Bu yıl, ciromuzu 1,3 milyar dolar düzeyinde öngörüyoruz'' diye konuştu.

''BU YIL PLANLANAN YATIRIM 18-20 MİLYON DOLAR CİVARINDA''

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da, H-1'in neden Türkiye'de üretilmediğine ilişkin bir soru üzerine, aracın Ar-Ge çalışmalarının Kore'de gerçekleştirildiğini ve Avrupa piyasasının göz önünde bulundurulduğun kaydetti. Ekonomik anlamda üretim projelerinin cazip olması gerektiğine dikkat çeken Kibar, önümüzdeki süreçlerde başka tarz ürünlerde yatırım çalışmalarının olabileceğini aktardı. Kibar, gelecek dönemde 2 ayrı ürün için bir takım çalışmalar yapıldığını belirterek şunları kaydetti:

''Önümüzdeki aylarda hangi modelle ilgili olacağı netlik kazanır. Ondan sonra biz normal olarak bantlarımıza alacak şekilde iş programlarımızı yaparız. Söz konusu üretim, binek ağırlıklı olabilir ve belki bir kısmı da hafif ticari olabilir. Tamamen yeni bir model... Şu anda Ar-Ge merkezinde ürünü geliştiriyorlar.''

Kibar, söz konusu projelere ilişkin üretim adedi konusunda ise ürünün ekonomik rekabet edebilir ölçekte olması doğrultusunda çalıştıklarını, en azından 80-90 binlik bir model bazında olması gerektiğini, ancak bunların kararının henüz netleşmediğini söyledi.

Hyundai ile Kibar Holding arasındaki hisse durumuna ilişkin bir soruyu Ali Kibar, ''Şu anda hisse oranlarının değişimiyle ilgili bir düşüncemiz yok. Oranlar 70-30. Geçtiğimiz süreçte başka işlerime de zaman ayırma ihtiyacı doğdu'' diye yanıtladı. Kibar, 2008 yılına ilişkin yapılması planlanan yatırım konusunda da, bunun 18-20 milyon dolar civarında öngörüldüğünü bildirdi.

H-1 MODELİ...

 Türkiye'de 7 yıl mekanik garantiyle satışa sunulan Hyundai H-1'de, standart olarak iki tarafta da sunulan sürgülü kapılar, USB ve auxiliary harici girişleri bulunan ve isteğe bağlı olarak alınabilen bluetooth erişimli radyo-cd-mp3 sistemi sunuluyor.

Güney Kore'den Türkiye'ye ithal edilen H-1'de, bir önceki motora göre yüzde 21 oranında gücü artırılıp yüzde 14 oranında yakıt tasarrufu sağlanan 170 PS gücünde 2.5 CRDi-VGT yeni dizel motor bulunuyor. Genelde 20 yaş üstü B ve C sosyo-ekonomik sınıfta yer alan kullanıcılara, KOBİ ölçekli iş sahiplerine ve küçük filo müşterilerine hitap etmesi planlanan H-1, 29 bin 500 YTL ile 39 bin 300 YTL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde