Hükümet KEY'leri de ödeyecek

Hükümet KEY'leri de ödeyecek

"Bu hafta yeni müjdeler var" diyen Başbakan, Nema ödemeleri bitince, Konut Edindirme Yardımı adı altında daha önce halktan kesilen paraların geri ödeneceğini açıkladı.

Hükümet KEY'leri de ödeyecek
16px
24px
04.04.2006 13:13Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1987-1995 yılları arasında ev sahibi olmayan çalışanların maaşlarından yapılan Konut Edindirme Yardımı (KEY) kesintilerinin geri ödeneceğini söyledi.

AK Parti Meclis Grubu'nda konuşan Erdoğan konuşmasına "Bu hafta da yeni müjdeler yeni haberler var" diyerek başladı.

Büyüme rakamlarıyla konuşmasına başlayan Erdoğan, "Ekonomimiz 16 çeyrek boyunca tarihinde ilk kez bütün çeyreklerde büyümüştür. Dünyada en istikrarlı büyüyen ülkelerden biriyiz." dedi.

Erdoğan'ın konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ben bizi eleştiren insanlara rakamlarla yanıt veriyorum. Hep diyoruz ya Halep ordaysa arşın burada.. Ben şimdi arşınlıyorum. Büyüme hormonlu derğildir. İşsizlik ve gelir dağılımı sorunu var. İşsizlik artmış değil, o yerinde korunuyor. İşsizliğin artmaması için çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde işsizlik sorunu daha da azılacak."

HÜKÜMETTEN GERİ ÖDEME MÜJDESİ

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1987 ile 1995 yılları arasında çalışanlardan kesilen Konut Edindirme Yardımı'nın (KEY) hak sahiplerine ödeneceğini açıkladı.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, zorunlu tasarruf ödemelerinin Haziran ayında sona ereceğini belirterek, 'iktidara gelirken kucaklarında buldukları 14.5 katrilyon lira tutarındaki ödemenin tamamının yapılmış olacağını' kaydetti. Bu rakamın büyüklüğüne işaret eden Erdoğan, bunun yılların sorunu
olduğunu, ana muhalefet ve muhalefetin bu sorunda taksiratları bulunduğunu vurguladı.    
    'Yeni bir şey daha var. Çalışanların mağdur edildiği başka bir sorun....' diyen Erdoğan, gündemde olmamasına rağmen kendilerinin bunu gündeme getirdiklerini, çalışanlardan zorla kesilen ve nereye
gittiği bile belli olmayan Konut Edindirme Yardımı (KEY) kesintilerini de Hükümet olarak hak sahiplerine ödemeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.
    19 yıllık bir sorunu ortadan kaldıracaklarını kaydeden Erdoğan, KEY kesintilerinin, ev sahibi olmayan çalışanları adına işverenleri tarafından ücretlerine ek olarak 1987 yılından 1995'e kadar Emlak Bankası'na yatırılan paranın bir kısmının da belli olmadığını söyledi.
    
BAŞVURU İÇİN 6 AYLIK SÜRE   

Ortaya çıkan ciddi aksaklıklar nedeniyle çok az çalışanın bundan yararlandığını ve o tarihten beri vatandaşların hakkı olan bu yardımın hak sahiplerine ödenmediğini hatırlatan Erdoğan, bu konuda bir kanun
taslağı hazırladıklarını ifade etti. Taslakla, hak sahiplerinin tasfiye halinde olan Emlak Bankası Anonim Şirketi'ne bildirimi için 6 aylık süre verdiklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:
    '6 aylık süre veriyoruz. Çünkü bunun kaydı kuydu yok. Bu süre Bakanlar Kurulu'nca sadece bir defaya mahsus olmak kaydıyla 3 ay uzatılabilecek. Tasfiye halinde Emlak Bankası, hak sahiplerinin nemasıyla birlikte toplam alacaklarını, bildirimi izleyen 2 ay içinde sonuçlandıracak ve ödemelere başlayacak. Hak sahiplerinin nema tutarları, daha önce kanun ve kararnamelerde düzenlendiği gibi, mevduat faizleri ve Emlak Gayrı Menkul Yatırım Ortaklığı hisselerindeki değer artışı dikkate alınarak hesaplanacak. Hak sahiplerine yapılacak ödemeler, nakit veya talep edilmesi halinde aynı tutarda Emlak Gayrı Menkul Yatırım Ortaklığı A.Ş hissesi verilerek yapılacak. Alternatiflerimiz bunlar...'
    Erdoğan, hazırlanan yasa taslağının en kısa sürede Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak TBMM'ye sevk edileceğini söyledi. Yapılan çalışmanın, 1987-1995 arasında adlarına KEY yatırılmış yaklaşık 6
milyon çalışanı kapsadığına işaret eden Erdoğan, 'Taaa, 1987'den itibaren iktidarda olan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde