Hrant Dink cinayeti ile ilgili 5 şüpheli tutuklandı

Hrant Dink cinayeti ile ilgili 5 şüpheli tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, beş şüphelinin görevli savcılar ve mahkemece yapılan sorgularının ardından tutuklandığını açıkladı.

Hrant Dink cinayeti ile ilgili 5 şüpheli tutuklandı
16px
24px
24.01.2007 21:10
ABONE OLgoogle

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Hrant Dink cinayeti ile ilgili bugün gelinen safhada Samsun ve Trabzon'da yakalanarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen şüphelilerin yasada öngörülen ceza gözaltı süreleri dolduğu için savcılığa sevk edildiğini söyledi. Başsavcı, beş şüphelinin görevli savcılar ve mahkemece yapılan sorgularının ardından tutuklandığını açıkladı.

Başsavcı Engin, Ogün Samast'ın olayın asli faili olduğunu belirterek, 'Cürüm işlemek için oluşturulmuş silahlı suç örgütünün üyesi olmak, taammüden (tasarlayarak) adam öldürmek ve ruhsatlı silah bulundurmak' suçlarından tutuklandığını bildirdi. Başsavcı, diğer şüpheliler Yasin Hayal, Ahmet İskender, Ersin Yolcu ve Zeynelabidin Yavuz'un da 'Cürüm işlemek için silahlı suç örgütü oluşturmak, taammüden adam öldürmeye azmettirmek ve ruhsatlı silah bulundurmak' suçlarından tutuklandıklarını söyledi. Engin, soruşturmanın bu safhasında, söz konusu suçların oluştuğuna dair belge ve delillerin dosyada bulunduğunu ifade etti.

'Sanıkların tutuklanmış olmaları, hemen kısa bir süre sonra dava açılacağı anlamında değildir' diyen Engin, savcıların bu örgütlenmede başka kişi veya kurumların bulunmadığını, siyasi, ideolojik ve bölücü terör örgütleriyle bir ilişkisinin var olup olmadığını, hatta bu teşekkülü kullanan veya yönlendiren başka örgütlerin bulunup bulunmadığının da soruşturma genişletilerek araştırılacağını bildirdi. Başsavcı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Emniyeti ile Trabzon Başsavcılığı ve Emniyeti'nin işbirliği yaparak araştırma ve incelemelerde bulunduğunu açıkladı. Başsavcı ayrıca, soruşturmada gizlilik kararı bulunduğunu belirtti. Tutuklanan beş şüphelinin da yasadaki etkin pişmanlık hükmünden faydalanmak için başvurduğu öğrenildi

Yoğunluk güvenlik güvenlik önlemleri altında çıkarrtılan Yasin Hayal çıkarken "Vatan sağ olsun vatan. Çok huzruluyum" dedi. Zanlılar, Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde