Holdingzedeler toplu dava açmaya hazırlanıyor

Holdingzedeler toplu dava açmaya hazırlanıyor

Kamuoyunda "holdingzedeler" olarak bilinen mağdurlar Berlin'de bir kez daha sorunlarına çözüm yolu aramak için bir araya geldi.

Holdingzedeler toplu dava açmaya hazırlanıyor
16px
24px
20.11.2006 15:19
ABONE OLgoogle

Özellikle Avrupa'da yaşayan gurbetçilerden yüksek kar vaadiyle toplanan paralarla kurulan ve birçoğu daha sonra iflas eden holdinglere yatırdıkları paraları geri alamayan ve kamuoyunda "holdingzedeler" olarak bilinen mağdurlar Berlin'de bir kez daha sorunlarına çözüm yolu aramak için bir araya geldi. Rundfunk Berlin Brandenburg(RBB) çatısı altında çalışan Radiomultikulti Türkçe Servisi'nin katkılarıyla RBB binasında düzenlenen toplantıda mağdurların toplu dava açmaları çağrısı yapıldı.

Almanya'da yaşayan on binlerce Türk'ün etkilendiği ve Jet-Pa, Kombassan, Yimpaş, Endüstri, İttifak, Avantaj gibi farklı isimlerle Avrupa'da ve özellikle de Almanya'da para toplayan holdinglerin birçoğunun iflasıyla sonuçlanan süreç sonrası mağdur duruma düşen holding zedeler haklarını aramak için Berlin'de bir araya geldi. Daha önce ATDD'nin organizesiyle Almanya'da Berlin ve Köln gibi faklı şehirlerde yürüyüşler düzenleyen holding zedeler hukuki yollarla haklarını aramaya çalışacaklar. ATDD başkanı Demirci, Türkiye'de tüm önemli partilere dertlerini anlatmalarına rağmen konunun görmezden gelindiğini, "Bu paraları çalanlar mı sahtekar, hakkını arayan biz mi sahtekarız." dedi. Demirci, şimdiye kadarki tüm yolları denediklerini, ancak olumlu bir gelişme kaydedilmediğini söyleyerek, "Burada bir kenetlenmeyi ve bir güç oluşturmayı başaramadık ve dolayısıyla da bu 6-7 senelik sorun çözülemedi."dedi.

ANAP milletvekili Süleyman Sarıbaş da dolandırıcının her yolu deneyerek bu işi yaptığına dikkat çekerek, "Bu ülkede 80'lerde bankerzedeler oldu, sonrasında banka hortumcuları ve son olarak da bu holdingler oldu. Vatandaşının dolandırılmasına göz yuman veya denetimini, yönetimini, yönlendirmesini yapamayan devletin hizmet kusuru oluşmuştur. Devletin bunun altından kalkacak güçtedir. Sorun, bunun kalkma irademiz var mı, yok mu? Yoksa Türkiye bunun altından kalkamaz diye bir şey yok. Mesele siyasi iradenin bunu evet deyip dememesidir."dedi

DSP Parti Meclisi(PM) üyesi Canpolat ise bu olaya başbakan ve kabine üyelerinden bazılarının da olayın içinde olduğunu ima ederek, "Bir vatandaş bir başbakan'dan ülkesi veya sözde kurum veya kuruluşlarından kaynaklanan herhangi bir genel sorunun dillendirilmesinden ötürü bir hakaret yiyorsa bu olsa olsa o başbakanın da temsil ettiği zihniyetin de bu işin içinde olduğunun açık bir göstergesidir."dedi.

Toplu dava ile hak aranacak
ATDD avukatı Ünal Taşan ise konuyla ilgili şimdiye kadarki hukuki süreçlerdeki sonuçları değerlendirerek Alman mahkemelerinin üç temel noktadan dolayı holdingleri suçlu bulduğunu söyledi. Taşan, Almanya'daki üst mahkemelerin holdingzedeler lehine verdiği kararlarda öncelikle bu para toplama işlemini Alman SPK'sından habersiz yapmaları nedeniyle suçlu bulduğunu ve bu holdingleri tazminatıyla birlikte parayı ödemeleri yönünde karar aldıklarını söyledi. Taşan, Türkiye'de ve Almanya'da anonim şirketlerin ortaklarına ödeme yapmasının kanunen yasak olduğunu; bunun her iki ülkenin kanunlarında açık olmasına rağmen holdinglerin paraları toplarken "Paranızı istediğiniz zaman çekebilirsiniz" diye garanti verdiklerini ve bu şekilde yanlış bilgi verilerek insanların dolandırıldığını söyledi.

Taşan, "Türk, Alman ve İsviçre kanuna göre hiçbir anonim şirket kendi hisselerini geri alamıyor ve sermayeyi geriye ödeyemiyor. Almanya'da bu olay Köln Yüksek Eyalet Mahkemesine kadar gitti ve mahkeme 'Şirket temsilcisi, davacıyı yanılttı ve böylece hisse senedi almaya ikna etti' diyor." dedi. Taşan, bunun da sahtekarlık ve dolandırıcılık kapsamında değerlendirildiğini söyledi. Bu şirketlerin anonim şirket olmasına rağmen borsada olmamasının da Alman mahkemelerinin holdingleri suçlu bulduğu üçüncü nokta olduğuna dikkat çeken Taşan, benzer şekilde mağdur olanların birlikte dava açmaları durumunda hem avukatlık ve mahkeme masraflarının düştüğünü hem de daha etki şekilde hak aranabileceğini söyledi.

Moderasyonunu RBB Türkçe Bölümü yöneticisi Dr. Cem Dalaman tarafından yapılan toplantıya Anavatan Partisi Grup Başkanvekili ve Malatya Milletvekili Süleyman Sarıbaş, Demokratik Sol Parti (DSP) Parti Meclisi (PM) üyesi Mehmet Canpolat, Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği(ATDD) başkanı Muhammet Demirci ve ATDD avukatı Ünal Taşan katıldı. Programa ayrıca yüz civarında mağdur katıldı.

Berlin/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde