‘Her isteyene kredi kartı’ yok

‘Her isteyene kredi kartı’ yok

BDDK'nın hazırladığı tebliğ taslağına göre, kredi kartı alımı zorlaştırılıyor.

‘Her isteyene kredi kartı’ yok
16px
24px
15.07.2008 08:05
ABONE OLgoogle

Kredi kartı kriterleri tamamen değişiyor. BDDK'nın hazırladığı tebliğ taslağına göre, kredi kartı alımı zorlaştırılıyor.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kartları konusunda radikal düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. BDDK'nın yeni tebliğ taslağına göre, tüketicilerin kredi kartı alması zorlaştırılıyor. Düzenlemelerle, sokakta kredi kartı satışı, çok sayıda kredi kartı ile dolaşma ve bir kredi kartı borcunu diğer bankanın kredi kartı ile kapatma dönemi sona eriyor. İşte öngörülen düzenlemeler:

Bankaların kredi kartı vermesinde bir kişinin düzenli geliri olması yetmeyecek. Tüketicinin, medeni hali, işyerinin büyüme potansiyeli, müşterinin işyerinde terfi etme ihtimali, iş garantisinin olup olmadığı da araştırılacak. Ayrıca, tüketicilerden bankaya verdiği bilgilerin doğru olduğuna ilişkin 'taahhütname' alınacak. Bu düzenleme ile, bankaların, sokakta kredi kartı satmasının ve istenmeden kart göndermesinin önüne geçilecek.

Tüketicinin başka bankalardan aldığı kredi kartlar ve limitlerini de inceleyecek. Birden fazla kredi kartı olan ve borçlarını aksatanlara kart verilmeyecek.

Hüseyin Özay/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde