Hayali gerçekleşti, Merzifon Havaalanı sivil trafiğe açılıyor

Hayali gerçekleşti, Merzifon Havaalanı sivil trafiğe açılıyor

Merzifon yakınlarında geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve yoğun bakımda tutulan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle'nin Merzifon Havaalanı'nın sivil trafiğe açılması yönündeki çabası sonuç verdi.

Hayali gerçekleşti, Merzifon Havaalanı sivil trafiğe açılıyor
16px
24px
06.08.2006 10:16
ABONE OLgoogle

Devlet Planlama Teşkilatı, Amasya Milletvekili Gülle'nin trafik kazası geçirmeden önce canlandırmak istediği projeler arasında yer alan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait havaalanının sivil trafiğe açılmasını onayladı.

Hazine Müsteşarlığı da havaalanında yapılması zorunlu ek harcamalar için gerekli 6,4 milyon Yeni Türk Lirası'nı, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin kasasına aktardı. DPT'nin tasdikleyerek Yüksek Planlama Teşkilatı'na gönderdiği havaalanı projesi, YPK'dan çıkar çıkmaz DHMİ tarafından ihale edilecek. İşletme, Hazine'den gelen parayı, havaalanının sivil trafiğe açılabilmesi için zorunlu görünen servis binası ve kule tesisatlarının inşasında kullanacak.

Amasya Milletvekili Hamza Albayrak, Merzifon Havaalanı'nın sivil trafiğe açılması halinde, Çorum ile Tokat'ın Erbaa ilçesinde yaşayan vatandaşlara da hitap edeceğini söyledi. DHMİ ve THY'nin Merzifon Havaalanı üzerinde yaptıkları detaylı çalışmada, işletmecilik ve kârlılık açısından da son derece verimli olduğu yönünde raporlarının bulunduğunu kaydeden Albayrak, “THY, havaalanının açılması halinde tarifeli sefer koyabileceğini ve zarar etmeyeceğini belirtti. THY'nin ardından diğer özel havayolu şirketlerinin de Merzifon'a sefer koyacaklarını düşünüyoruz.” dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde