Hasan Doğan'a son görev

Hasan Doğan'a son görev

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan bugün toprağa veriliyor. İşte program..

Hasan Doğan'a son görev
16px
24px
07.07.2008 09:10
ABONE OLgoogle

Geçirdiği kalp krizi sonrası cumartesi günü vefat eden Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan bugün toprağa veriliyor.

Doğan için ilk tören Futbol Federasyonu'nun Levent'teki merkezinde yapılacak. Federasyondan dün yapılan açıklamada, naaşı federasyon binası önüne getirilecek Hasan Doğan için düzenlenecek törenin saat 10.30'da başlayacağı belirtildi. Doğan'ın naaşı törenin ardından Fatih Camii'ne götürülecek. Doğan, burada öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Topkapı Mezarlığı'nda defnedilecek. Doğan'ın ölümü nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu binasındaki bayraklar yarıya indirildi.

Öte yandan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dün yayınladığı başsağlığı mesajında Hasan Doğan'ın vefatının gerek spor gerekse iş dünyası için önemli bir kayıp olduğunu ifade etti.
 
Hizmetleri unutulmaz
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da yaptığı açıklamada, Doğan'ın ani vefatının derin üzüntüsü içinde olduklarını belirterek, "Türk futbolu Doğan'ı geç keşfetti ama ne yazık ki çok erken kaybetti. Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yürüttüğü kısa sürede istikrarlı, ilkeli çizgisi, uzlaşmacı tavrı ve vizyoner kişiliği ile birçok başarıya imza attı. Türk futboluna hizmetleri unutulmayacaktır" dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken de yayımladığı mesajda, "Milli takımımızın Avrupa Şampiyonası'nda elde ettiği başarının baş mimarlarından olan ve tüm Türk milletinin kalbinde taht kuran Hasan Doğan, birleştiriciliğiyle de futbolda barışın ve beraberliğin temsili olmuştur" dedi.

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Galatasaray Kulübü'nün eski başkanı Özhan Canaydın, Efes Pilsen Spor Kulübü Başkanı Tuncay Özilhan, Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Theo Zwanziger, Konyaspor, Sivasspor, Kayseri Erciyesspor, Gaziantespo, Çaykur Rizepor ve Bursaspor kulüpleri de birer açıklama yaparak, Doğan'ın ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

İŞTE MESAJLAR

Türkİye Futbol Federasyonu Başkanı ve işadamı Hasan Doğan'ın vefatı iş dünyasını yasa boğdu. İş dünyası örgütlerinin başkanları ve önde gelen isimleri yaptığı işler ve davranışlarıyla iş dünyasının erdem timsali olarak gösterdikleri Hasan Doğan için 'Daha yapacak çok işi vardı. En önemli mirası arkasında bıraktığı devasa projeleri oldu' dediler. Özellikle çocuklara yönelik spor okulları ile ilgili olarak yoğun mesai harcayan Hasan Doğan, Futbol Federasyonu Başkanı olduktan sonra spor okulları ve eğitime ağırlık vermişti.

Tuncay Özilhan/Anadolu Endüstri Holding ve Efes Pilsen Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı: Türk sporuna son derece önemli katkılarda bulunmuş, spor camiasını bir araya getirmiş ve Avrupa Futbol Şampiyonası'nda milli takımımızın başarısında büyük emeği geçmiş mümtaz insan Hasan Doğan'ın aramızdan ayrılışının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve spor camiasına başsağlığı dileriz.

Abdullah Kiğılı/ Kiğılı Giyim Başkanı: Çok genç yaşta kaybettik. Aynı sektörde uzun yıllardır çalıştık. Türkiye onu spor dünyasından tanıyor. Ancak işadamı yönü de çok önemliydi. Kısa sürede önemli işler yaptı. Daha da güzel şeyler yapacağına inanıyorduk. Nazar değdi. Önemli bir ismi kaybettik.

Rızanur Meral/ TUSKON Başkanı: Hasan Doğan dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile öne çıkıyordu. Tam anlamıyla proje adamıydı. Başarıların tesadüfi olmadığını, proje ve çalışmalarla olduğunu düşünürdü.

Ülkesi için atan yüreği vakitsiz durdu

Bendevi Palandöken/ Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı: Değerli dostum, ülkemizin yetiştirdiği büyük değer, iş dünyamızın ve spor camiamızın erdem timsali ismi Hasan Doğan'ı kaybetmenin tarifsiz acısı içindeyim. Yüreği ülkesi için atan, kısa süreye birçok proje ve başarı sığdıran, futbolumuzun Avrupa'da elde ettiği başarının baş mimarlarından olan ve tüm Türk milletinin kalbinde taht kuran Hasan Doğan, futbolda barışın ve beraberliğin temsili olmuştur. Spor tarihine ismi altın harflerle yazılacak olan değerli dostum Doğan'a, Allah'tan rahmet, kederli ailesi, dostları, futbol camiamıza ve ulusumuza başsağlığı dilerim.

Futbola hizmeti çok büyük oldu

Rifat Hisarcıklıoğlu/TOBB Başkanı: Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın vefatından büyük üzüntü duyuyorum. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan göreve seçildiği şubattan bu yana geçen kısa süre içerisinde Türk futboluna büyük hizmetlerde bulundu. Hasan Doğan'ın genç yaşta hayatını kaybetmesi sadece Türk spor camiasını derinden yaralamakla kalmadı, aynı zamanda iş dünyasında da büyük üzüntüye neden oldu.

Doğan'ın vefatı gerek iş dünyası gerekse spor dünyası için önemli kayıptır. Başarılı iş hayatının yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'na seçildiği günden bu yana Türk futboluna büyük katkılarda bulunan ve Euro 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda milli takımımızın yarı final oynamasında büyük emeği geçen Doğan'a Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

Örnek bir baba bizim için ağabeydi

Oğuz Satıcı/Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı: Gerçekten doğru dürüst iş yapabilecek vatansever örnek bir insandı. Örnek bir baba, arkadaş, dost ve ağabeydi. Akıl adamıydı. Şansa inanırdı ama sürpriz yapmazdı. Hayatında yaptığı ilk sürpriz diyebiliriz. Sevenleri için büyük kayıp oldu. Amacı futbolun kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayabilmekti.

Başarısı ile halkın gönlünde taht kurdu

Ömer Vardan/ MÜSİAD Başkanı: Hasan Doğan gibi önemli bir iş ve spor adamını kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Doğan kısa zamanda Türkiye Futbol Federasyonu'nun başında milli takıma kazandırdıkları başarıları ile Türk halkının gönlünde taht kurdu. Sayın Doğan, Türkiye'nin geç kazandığı ama birleştiriciliği sağlayan örnek bir insan olmuştur. Doğan'a Hak'tan rahmet ve herkese başsağlığı diliyoruz.

Kısa sürede çok önemli işler yaptı

Zafer Çağlayan/Sanayi Bakanı: Hem Türk iş dünyası hem de spor camiası, yeri doldurulamayacak mümtaz bir insanı yitirdi. Çok değerli dostum Hasan Doğan'ı yitirmenin derin şoku ve üzüntüsü içindeyim. Sayın Doğan, Futbol Federasyonu'nda kısa süreye sığdırdığı çok başarılı çalışmalarının yanında, iş dünyasının da çok önemli ve değerli bir ferdiydi. Ani vefatı, hem iş dünyamızda hem de spor camiamızda çok derin bir teessür yaratmıştır. Hem Türk iş dünyası, hem de spor camiası, yeri doldurulamayacak mümtaz bir insanı kaybetmiştir.

Gençler için iş dünyasını harekete geçirdi

Hasan Doğan gençliğinde sporla da uğraşan bir yönetici olarak, gençlerin spor yapmasına önem veriyordu. Bu nedenle başlattığı kampanya ile spor okullarının temellerini de attı

ANİ vefatı ile tüm Türkiye'yi üzüntüye boğan Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın en önem verdiği konu futbol okulu projesiydi. Doğan'ın okul yapma çağrısına işadamları koşarak katıldı.

Çağrıya ilk yanıt veren Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ile Atasay'ın patronu Cihan Kamer, 24 derslikli birer okul sözü vermişti. Akın ve Kamer'in ardından da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ilk etapta bir futbol okulu sonrasında da bunu akademiye dönüştürme sözü vermişti. Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada 'Sayın Doğan'ın futbol okulu çağrısı yerinde ve zamanında olmuştur. TOBB Yönetim Kurulu olarak biz de konuyu değerlendirdik. TOBB olarak biz de bir futbol okulu yapmayı taahhüt ediyoruz' demişti.

Hisarcıklıoğlu, Futbol Federasyonu ve YÖK ile görüşmeler doğrultusunda bu futbol okulunu ileride TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi nezdinde bir futbol akademisine dönüştürmeyi planladıklarını da açıklamıştı. Hasan Doğan, galip geldiğimiz Hırvatistan maçının ardından Türk 'Futbol okulları kuralım' çağrısı yapmıştı.

24'ün kurucu ortağıydı

GEÇİRDİĞİ kalp krizi sonucu Bodrum'da vefat eden Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, işadamı kimliği ile de birçok başarılı işlere imza attı. Hasan Doğan 1981'de Koç'a bağlı Beldesan firmasında pazarlama koordinatörü olarak iş hayatına atıldı. Doğan 1988 yılında ise kurucusu olduğu Ramsey'in genel müdürlüğü görevini üstlendi. Hasan Doğan, Ramsey Giyim, Gürmen Giyim'de yönetim kurulu üyeliği, Kip-Teks Konf. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde de bulundu. Bir dönem Star Medya Yayıncılık yönetim kurulu üyeliği de yapan Hasan Doğan, 24 televizyonunun da kurucuları arasındaydı.

Emaar Türkiye'nin yönetim kurulu üyesi de olan Hasan Doğan'ın İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Konseyi üyeliği de bulunuyordu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde