Halkla İlişkiler Oscar'ı Aydede'nin

Halkla İlişkiler Oscar'ı Aydede'nin

Halkla İlişkilerde Yaşam Boyu Başarı 2008 Atlas Ödülü sahibini buldu

Halkla İlişkiler Oscar'ı Aydede'nin
16px
24px
31.10.2008 13:00
ABONE OLgoogle

Public Relations Society of America (Amerikan Halkla İlişkiler Derneği), 1995 yılından bu yana dünyanın en başarılı iletişim uzmanlarına verdiği 'Halkla İlişkilerde Yaşam Boyu Başarı Atlas Ödülü'ne bu yıl Global Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanı Ceyda Aydede'yi layık gördü. Aydede, 27 Ekim'de Detroit'te düzenlenen törenle ödülünü aldı

Dünyanın önde gelen halkla ilişkiler dernekleri arasında yer alan ve 4.500 üyesi bulunan Public Relations Society of America'nın (Amerikan Halkla İlişkiler Derneği) 'Halkla İlişkilerde Yaşam Boyu Başarı Atlas Ödülü'nün bu yılki sahibi Global Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanı Ceyda Aydede oldu. Aydede, dünyanın en başarılı iletişim uzmanlarına verilen ödülü, 25-28 Ekim'de Detroit'te düzenlenen PRSA yıllık konferansında Başkan Jeffrey Julin'den aldı.
Törende konuşan Ceyda Aydede, halkla ilişkiler alanında dünyanın en saygın ödülüne layık görülmesinin kendisini gururlandırdığını vurgulayarak, “Türkiye'nin halkla ilişkiler alanında kendisini uluslararası düzeyde ispat ettiğini gösteren bu ödülü tüm sektör adına alıyorum. İletişim alanında iyi bir şeyler yapmış olduğumu gösterdiği için ödül bana gurur ve heyecan verdi” dedi.

Julin: Halkla ilişkilerde mükemmelliğin standardını oluşturdu

PRSA Başkanı Jeffrey Julin de yaptığı konuşmada, Ceyda Aydede'nin hem kendi ülkesinde hem de tüm dünyada halkla ilişkilerde mükemmelliğin standardını oluşturduğunu belirterek, “Aydede, dünyadaki şirketlere topluma karşı sorumlulukların ve etik iş deneyimlerinin ulusal bir sınırı olmadığını öğretirken, onun dürüstlüğü, vizyonu ve ülkesine olan sevgisinden gelen ünü sektörümüze hizmet ediyor” diye konuştu. 2008 Onur ve Ödül Komitesi Başkanı Sherry Goldman ise, “Dünya global bir toplum haline geldi ve Ceyda Aydede halkla ilişkiler sektörünün tüm dünyada ilerlemesine büyük katkıda bulundu” dedi.

“Krizleri iletişimle fırsata dönüştürmek mümkün”

Sektördeki 20 yılı aşkın deneyimi süresince yerel ve uluslararası şirketlerle çalışan Aydede, ekonomik kriz dönemlerinde halkla ilişkilerin krizin yönünü nasıl gelişime dönüştürebileceği konusunda Türkiye'deki deneyimlerin global düzeyde paylaşılabileceği konusunda bir de bildiri sundu. Örnek olarak, 2001 krizinden güçlenerek çıkan Arçelik'in başarılı iletişim çalışmalarının verildiği bildiride, şüphecilik duygusunu artırması nedeniyle kriz döngüsünün insanları daha esnek ve becerikli hale getirdiği saptaması yapılıyor. Şüpheciliğin yenilerek, krizden gelişim aşamasına geçilmesi ve kazanılan bu esneklik ve beceriklilik özelliklerinin kullanılması için bir katalizör gerektiği, bu katalizörün ise iletişim olduğu vurgulanıyor. Ödülün, ekonomik kriz sürecinin yaşandığı dünyaya, Türk halkla ilişkiler sektörünün katkıda bulunabileceğini kanıtladığını vurgulayan Ceyda Aydede, bildirisinde, “İletişim danışmanları olarak görevimiz, etkin bir şekilde bilgi akışını gerçekleştirmek, iletişimin gerekliliğini ve gücünü dile getirmektir. Böylelikle yeni krizlerin etkisini azaltmakla kalmaz, pozitif değişimi de sağlamış oluruz” mesajını veriyor.

Ödül 1995'ten bu yana veriliyor

Bu ödül, 1995 yılında kurulan derneğin uluslararası bölümü tarafından, her yıl bir kişiye, kariyeri süresince halkla ilişkiler mesleğine yaptığı olağanüstü katkıları nedeniyle veriliyor. Ödüle layık görülenler arasında dünyanın en ünlü halkla ilişkiler gurularından alan PRSA Kurucu Başkanı Daniel J. Edelman da yer alıyor. Ödüle Türkiye'den 2005 yılında Betûl Mardin de layık görülmüştü.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde