Gül, Kaddafi’yi koltuktan indirdi

Gül, Kaddafi’yi koltuktan indirdi

Gül, resmi ziyaret için gittiği Endonezya’nın başkenti Cakarta’da, Libya’daki Kaddafi rejimi için “eski iktidar” ifadesini kullandı.

Gül, Kaddafi’yi koltuktan indirdi
16px
24px
06.04.2011 08:44
ABONE OLgoogle

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için gittiği Endonezya’nın başkenti Cakarta’da, Libya’daki Kaddafi rejimi için “eski iktidar” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Özgürlük Sarayı’ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

16 yıl sonra Endonezya’yı ziyaret eden ilk Türk cumhurbaşkanı olan Gül, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, Libya’ya yönelik “İslam Barış Gücü” fikrini nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruyu yanıtlarken, “Libya halkının daha fazla zarar görmemesi için NATO çatısı altında hareket yürütülmektedir. Ateşkesin sağlanmasıyla ilgili Türkiye ve Endonezya’nın her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını konuştuk. Ankara’ya Libya’dan hem muhalefet hem eski iktidar olmak üzere her iki tarafın ziyaretleri söz konusudur” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, “Akdeniz kıyısında kapalı rejimlere artık yer yoktur” ifadesini de kullandı. İki lider Libya ile ilgili yayımladıkları ortak bildiride, acil ve etkin bir ateşkese, ateşkesin ülkede bulunacak BM varlığı tarafından gözlenmesine ihtiyaç olduğunu da belirtti.

Gül, “İslam dünyasının en gelişmiş iki ülkesi” olarak nitelediği Türkiye ve Endonezya’nın, büyük nüfuslara sahip olmalarını ve demokrasiyle yönetilmelerinin en önemli ortak özellikleri olduğunu vurguladı. Gül, Türk ve Endonezyalı işadamlarını karşılıklı yatırım yapmaya da davet ederek Endonezya ile savunma sanayii alanında protokol imzalandığını bildirdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde