Gül, Filibe'de Türk iş adamları ile biraraya geldi

Gül, Filibe'de Türk iş adamları ile biraraya geldi

NATO toplantısının ardından Filibe'ye geçen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, burada Türk-Bulgar İşadamları Derneği toplantısına katıldı.

Gül, Filibe'de Türk iş adamları ile biraraya geldi
16px
24px
29.04.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

NATO toplantısının ardından Filibe'ye geçen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, burada Türk-Bulgar İşadamları Derneği toplantısına katılarak işadamlarına hitap etti ve onların sorunlarını dinledi.
"Bulgaristan'a karayolu ile geldiğim için bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek istedim, bunun için Filibe ve Kırcaali'ye ziyaret gerçekleştirdim" diyen Abdullah Gül, Türkiye ve Bulgaristan'ın tarihi sebeplerden dolayı birbirine çok bağlı olan iki ülke olduğuna dikkat çekti.

Türkiye ve Bulgaristan'ın NATO'da iki müttefik ülke ve Avrupa Birliği içerisinde de birlikte olduğunu hatırlatan Gül, ciddi bir işbirliği için herşeyin mevcut olduğunu söyledi. Gül konuşmasına devamla şunları söyledi: "Birbirimizin kültürünü çok iyi biliyoruz ve bu yakınlıkları 'iki ülke insanına nasıl daha iyi şeyler verebiliriz' diye kullanmalıyız. Hükümetler arasında çok iyi bağlantılarımız da var. Bizler bu dostluğumuzu daha da pekiştirmek istiyoruz. Bu da iş adamları ile daha da kolay oluyor. Ben buradaki iş adamları ile bir toplantı yapayım dedim ve size de bu toplanyıya geldiğiniz için teşekkür ederim. Biz Türkiye hükümeti olarak komşularımızla ilişkilerimizi çok daha hızlı bir şekilde geliştirmek istiyoruz"

Türkiye'nin komşu ülkelerle karşılıklı yatırımların arttırdığını ifade eden Dışişleri Bakanı, Bulgaristan'la birlikte Yunanistan ve diğer komşu ülkelerle de ilişkilerin geliştiğini ifade etti. "Bugünlerde yaşadığımız sel felaketi bizi de etkiledi sizleri de etkiledi. Bu bizim ciddi bir işbirliği yapmamızı zorunlu getiriyor" diyen Gül, iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması çağrısı yaptı.

İki ülke işadamlarının bir araya gelerek üçüncü ülkelere de yatırım yapabileceğini ifade eden Abdullah Gül, "Bunlar için ciddi imkanlar var. Ticaret hacmi 2,5 milyar dolar olsa da bu mevcut potansiyelin çok altında. Filibe fuarlarıyla çok meşhur bir şehir. Bu yıl Sonbahar Teknik Fuarı'na Türkiye partner ülke olacak ve buraya çok sayıda Türk şirketi katılacak. Sadece iki ülkeye değil, bir araya gelerek Avrupa ülkelerine de ticaret yapılabilir. Yeter ki işadamlarımız bir araya gelsin ve ciddi projeler hazırlasın. Eğer bu yönde çalışırlarsa finansman da problem değil." dedi.

Abdullah Gül, yarın da Bulgaristan'ın Kırcaali kentinde temaslarda bulunacak

Filipe/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde