Google'ın yeni CFO'suna 10 milyon dolarlık imza ikramiyesi

Google'ın yeni CFO'suna 10 milyon dolarlık imza ikramiyesi

Alphabet ve Google operasyonlarını denetleyecek olan yeni Finans Direktörü Anat Ashkenazi, yaklaşık 10 milyon dolarlık bir imza ikramiyesi aldı.

Google'ın yeni CFO'suna 10 milyon dolarlık imza ikramiyesi
16px
24px
11.06.2024 12:00
ABONE OLgoogle

Google'ın yeni CFO'su Anat Ashkenazi yaklaşık 10 milyon dolarlık bir imza ikramiyesi aldı.

Alphabet, Inc. Çarşamba günü, Alphabet ve Google operasyonlarını denetleyecek olan Anat Ashkenazi'nin yeni Finans Direktörü olarak atandığını duyurdu.

The Wall Street Journal'ın haberine göre, Eli Lilly'nin eski yöneticisi teknoloji deviyle anlaşmasının ardından 9,9 milyon dolarlık bir imza ikramiyesinin yanı sıra, kısıtlı hisse senedi birimleri şeklinde 13,1 milyon dolar değerinde bir hisse senedi hibesi ve 1 milyon dolarlık yıllık maaşının yanı sıra temel maaşının %200'üne kadar yıllık ikramiye alma hakkına sahip oldu.

Ashkenazi, Google'daki yeni görevine başlamadan önce Temmuz ayı sonuna kadar ilaç şirketinde kıdemli başkan yardımcısı ve CFO olarak kalacak. Business Insider'ın daha önce bildirdiğine göre, yirmi yılı aşkın bir süredir çalıştığı Eli Lilly'deki halefi için bir arayış sürüyor.

Biyografisine göre Ashkenazi, finans ve ekonomi alanında lisans derecesini aldığı Kudüs İbrani Üniversitesi'nden ve MBA yaptığı Tel Aviv Üniversitesi'nden mezun oldu.

Eli Lilly'ye 2001 yılında katılmadan önce İsrail'de Maalot Standard & Poor's ve Bank Hapoalim'de finansal hizmetler alanında çalıştı.

Daha da önemlisi, kariyerinin son 23 yılını Eli Lilly'de strateji, finans ve son olarak da Lilly Araştırma Laboratuvarları'nda kıdemli başkan yardımcılığı, kontrolörlük ve CFO'luk dahil olmak üzere çeşitli görevlerde geçirmiştir.

Kıdemli başkan yardımcısı olarak, üretim ve araştırma ve geliştirme dahil olmak üzere şirketin çeşitli küresel sektörlerinin CFO'su olarak görev yaptı ve kurumsal stratejik planlama ekibini denetledi.

Ashkenazi'nin görev süresi boyunca Eli Lilly, büyük ölçüde şirketin iki yeni ürünü olan Mounjaro ve Zepbound, kilo kaybı ve tip 2 diyabet tedavisi için popüler antidiyabetik ilaçlar sayesinde 800 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaştı.

Google'a geçişi, teknoloji devinin yapay zekaya büyük yatırımlar yaptığı bir döneme denk geliyor. Alphabet'in hisseleri 21 Mayıs'ta hisse başına 179,54 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Wedbush Securities yönetici ortağı Dan Ives Business Insider'a verdiği demeçte, “Bu, Alphabet'in büyüme dönüşümü ve yapay zeka devriminde önemli bir zamanda bir boşluğu dolduran güçlü bir adaydı” dedi: "Güçlü bir itibarı ve harika bir CFO deneyimi var. Doğru zamanda doğru işe alım."

Ashkenazi, Google'daki yeni görevinde, geçen yıl baş yatırım sorumlusu seçilmeden önce CFO olarak görev yapan Ruth Porat'ın yerini alacak.

Google ve Eli Lilly temsilcileri Business Insider'ın yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde