Genç patronların İstanbul zirvesi

Genç patronların İstanbul zirvesi

YÜZ MİLYARLARCA AVROYU YÖNETEN GENÇ PATRONLAR İSTANBUL'DA TOPLANIYOR.

Genç patronların İstanbul zirvesi
16px
24px
13.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle
14 ülkeden 37 bin 500 kişiyi temsil eden çatı örgütü YES'in (Avrupa Genç İşadamları Dernekleri Konfederasyonu) 14-15 Temmuz'da İstanbul'da gerçekleşecek Olağan Genel Kurulu'nda 50'ye yakın genç patrona
Matteo Colaninno
Türkiye'deki yatırım olanakları anlatılacak. Toplantıda, İtalyan'nın TÜSİAD'ı sayılan Confundustria'nın Genç Girişimciler Başkanı ve Vespa, Piaggio, Aprilia gibi motosiklet markalarını üreten Colaninno
Grubu'nun veliahtlarından Matteo Colaninno ile Alman unlu mamuller devi Kronenbrot'un sahibi Wolfgang Mainz ve YES Genel Sekreteri Marco Pezzini gibi ünlü patronlar hazır bulunacak.

'ENERJİ TERMİNALİYİZ'
YES'in 2 dönemdir başkanlığını yürüten ve aynı zamanda Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Murat Saraylı, toplantı süresince Türkiye'nin parlayan 3 yıldızını öne çıkaracaklarını söyleyerek, "Üstünde özellikle duracağımız sektörler başta enerji olmak üzere perakende ve lojistik olacak" diye konuştu. Özellikle geçtiğimiz aylarda Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan fiyat anlaşmazlığından ötürü doğalgaz krizinin eşiğinden dönen Avrupa'ya Türkiye'nin alternatif enerji yolları açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulayacaklarını dile getiren Saraylı, Türkiye'nin yeni bir enerji terminali olacağının altını çizeceklerini kaydetti. "Avrupa Birliği (AB) projesine dünyanınMarco Pezziniihtiyacı var; AB projesinin başarılı olması için de AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var" diyen Saraylı, ayrıca bu 3 sektör başta olmak üzere Türkiye'deki yatırım olanaklarını anlatacaklarını ve rakamlarla Türkiye profilini ortaya koyacaklarını söyledi.

DALGA DÖNEMSEL
Son dönemde piyasalarda yaşanan dalgalanmanın dönemsel bir sıkıntı olduğuna inandığını dile getiren Saraylı, temasta oldukların Avrupalı patronların da bu görüşte olduğunu belirtti. Saraylı şöyle devam etti: "Bu dalgalanma daha uzun bir perspektifle baktığımızda mutlaka dikkate alınması gereken bir hareket, ama genel olumlu tabloyu yıkan bir hareket değil. Çok kısa süreli olarak gelen ve genelde borsaya gelen yatırımcılar var, bu yatırımcılar küresel olarak baktığımızda gelişmekte olan piyasalardan çıkıyorlar. Bize özgü bir durum değil. Buna karşılık, uzun vadeli yatırımcılar da Türkiye'ye olan güvenlerini tekrar tekrar dile getiriyorlar. Bu oynama mutlaka 2001 krizinin ardından sağlananan istikrar algısında bir oynamaya yol açtı. Bazı makroekonomik verilerin revize edilmesini beraberinde getirdi. Ama ekonomi zaten yaşayan ve her daim değişime açık olan bir organizmadır, yani her zaman revizyona açıktır."

Yalnız Almanya'da 100 milyar Euro'yu temsil ediyor

Murat Saraylı, YES örgütünün sadece Almanya'da 100 milyar Euro ciroyu ve 1 milyon 750 bin kişilik bir istihdamı temsil ettiğine işaret ederek, YES'in kapsadığı 14 ülkeye bakıldığında yüz milyarlarca Euro'luk bir toplam cironun söz konusu olduğuna dikkat çekti. İtalya, Portekiz, Türkiye, Belçika, Almanya, Avusturya, Hollanda, Slovenya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, İspanya, İsveç ve Ukraynalı genç patronların örgütlerinden oluşan YES, her yıl AB karar alıcıları ile işadamlarını da bir araya getirerek lobi çalışmaları yapıyor. 

Türkiye'yi Babacan tanıtacak

Avrupa'

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde