Genç başkan Afrika kurbanı

Genç başkan Afrika kurbanı

Altın rafinerisi'nin genç patronu sıtmaya yenik düştü. İşte Halaç'ın ölüm nedeni...

Genç başkan Afrika kurbanı
16px
24px
12.05.2008 14:02
ABONE OLgoogle

İstanbul Altın Rafinerisi'nin (İAR) sahibi 38 yaşındaki Ömer Halaç, sıtma hastalığına yenik düşüp hayatını kaybetti.

Ömer Halaç, bir haftadır İstanbul Acıbadem Hastanesi yoğun bakım servisinde, geç teşhis edildiği ölümcül olabilen sıtma mikrobuyla mücadele ediyordu.

Dün genç yaşta hayata gözlerini yuman Halaç'ın cenazesi yarın Eyüp Sultan Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından İstanbul'da toprağa verilecek. Afrika ülkelerine Türk işadamlarının düzenlediği iş gezisi heyetlerinde yer alan Ömer Halaç, bu ülkelerde altın çıkarmak ve gelecek ham altını rafine etmek üzere çalışmalar yapıyordu.

Genç yaşta patron olan Ömer Halaç mütebessim yüzüyle, çalışanları için arkadaş gibiydi. Rafineride kullanılan makinalardan birçoğu endüstri mühendisi Ömer'in icadıydı. Hayatı bir kuyumcu titizliğiyle yaşayan Ömer yanında sürekli ses kaydedici cihaz taşır, aklına gelen fikirleri uçmadan kaydeder ve sonra sesi çözüp üşenmeden bunları deftere geçirirdi. Türk halkını yine kalıpları kendi icadı olan gram altın ile tanıştıran ilk O idi. Halaç, İstanbul Bahçelievler İşadamları Derneği (BİŞAD) üyesi arkadaşlarıyla birlikte yurtdışı gezilerine katılarak, dünyaya açılan Türkiye'nin aydınlık yüzlü, girişimci patronlarından biriydi.

Evli ve 3 çocuk babası Ömer Halaç 1970 yılında Afyon Emirdağ'da doğdu. Kabataş Lisesi ve Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'ni bitirdi. 1996 yılında "altın rafinesi" yapmak maksadı ile Halaç Kuyumculuk'u kurdu. 4 yılda geliştirdiği üretim teknolojileri ve iş ilişkileri sayesinde şirket, Türkiye'nin en büyük altın rafinerisi haline geldi. 1996 yılında devlet tarafından kurulan ancak faaliyete geçirilemeyen İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş.'nin çoğunluk hisselerini 2002 yılında satın aldı.

İstanbul Altın Borsası, Hazine Müsteşarlığı, Vakıfbank'ın da ortağı olduğu İstanbul Altın Rafinerisi'nin yüzde 99 hissesi Halaç'a ait. Vefatına kadar Ömer Halaç'ın yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü İAR'ın 5 kişilik yönetim kurulunun ikisi devlet, biri Vakıfbank tarafından atanıyor. Diğer yönetim kurulu üyesi Ömer Halaç'ın kardeşi Özcan Halaç. Ömer Halaç, İstanbul Altın Borsası Uzlaşma Kurulu Başkanı olarak da görev yapıyordu.

Ömer Halaç, geçen ay Güney Afrika Cumhuriyeti'nden dönen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i ayağının tozuyla rafineri de ağırlayıp, sektör temsilcileriyle birlikte yapılan basın toplantısına ev sahipliği yapmıştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde