Geleceğin otoları LCD'li

Geleceğin otoları LCD'li

Bir süredir lüks otomobillerde eğlence amaçlı yer alan LCD ekranlar, artık fonksiyonel olarak da kullanılmaya başlanıyor. İşte geleceğin otomobilleri...

Geleceğin otoları LCD'li
16px
24px
09.04.2008 14:34
ABONE OLgoogle
Tayvan'ın başkenti Taipei'de bugün başlayan Oto Elektronik Fuarı'nda dokunmatik ekranlar ve elektronik göstergeler öne çıktı.

Bir süredir lüks otomobillerde eğlence amaçlı yer alan LCD ekranlar, artık fonksiyonel olarak da kullanılmaya başlanıyor. Fuar'da beğeniye sunulan yeni ürünler arasında hız ve diğer gösterge saatlerinin yerini alacak dijital ekranlar dikkat çekiyor.

Gösterge paneli yerine LCD ekranların konulduğu otomobillerde ayrıca internete bağlanabilmek de mümkün. Dokunmatik ekranlar ve GPS sayesinde araç içerisinden kahve siparişi de verilebiliyor. Türkiye'den fuara gelen Mürsel Bayram isimli bir işadamı "Yeni şeyler bulmak için buradayım. Taipei, İtalya'dan sonra otomobil aksesuarının ikinci moda merkezi" dedi.

Fuarın en yenlikçi ürünü ise Tayvanlı araştırma kuruluşu ITRI'den. ITRI'nin geliştirdiği tek kişilik araç, motorsiklet ve otomobilin bir kombinasyonu. Tamamen elektrikle çalışan araç henüz seri üretime geçmiş değil. Ancak aracı geliştiren ekibin lideri Larry Chang, üretici firmalarla anlaşılması halinde yeni ürünün 3 yıl sonra piyasaya çıkabileceğini söyledi. Chang, aracın yeniden şarj edilebilir olduğunu, bu sayede çevreye de zarar vermeyeceğini belirtti.

Cumartesiye kadar açık kalacak fuarı 50 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Taipei/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde