Gaziantep seferlerine tatlıcılar da sevindi

Gaziantep seferlerine tatlıcılar da sevindi

Onur Air'in Gaziantep seferlerinde her gün taşıdığı ortalama 100 kiloluk baklava Gaziantepli tatlıcı esnafının yüzünü güldürdü. Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu...

Gaziantep seferlerine tatlıcılar da sevindi
16px
24px
20.05.2006 20:58Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Özel havayollarının iç hat uçuşlarına ağırlık vermesi ile bir yandan iç turizm canlanırken bir yandan da esnafın yüzü güldü.

Onur Air, Atlasjet, Pegasus, SunExpress ve Fly Air'in seferleri özellikle kış turizm merkezlerinden Erzurum, Kars ve Kayseri ekonomisine nispeten bir canlılık kazandırdı. Onur Air'in Gaziantep seferlerinde her gün taşıdığı ortalama 100 kiloluk baklava da Gaziantepli tatlıcı esnafının yüzünü güldürdü. Onur Air Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, özel havayollarının iç hat uçuşlarına başlamasıyla Türk sivil havacılığının yeniden doğduğunu söylüyor. Uçuşların turizm ve ticarete kayda değer bir hareketlilik getirdiğine dikkat çeken Bolukçu, uçuşlar sayesinde kış ve kültür turizmine olan rağbetin arttığını belirtiyor. Bolukçu'ya göre kış eğlencesi dolayısıyla İsviçre'ye, Avusturya'ya gidenler için özellikle Erzurum'un Palandöken, Kars'ın Sarıkamış ve Kayseri'nin Erciyes ilçeleri cazibe merkezi haline dönüştü. Bolukçu, istihdam alanlarının da arttığına dikkat çekerek, “Gaziantep'ten her gün 100 kilonun üzerinde baklava İstanbul'a geliyor. Bu, Gaziantep'te tüketilen ve ihraç edilenin dışında her gün o miktarda ilave baklava üretimi demektir. Dükkanlar, pastaneler ve baklava üreticileri kapasite artırımına gitti.” dedi.

Bolukçu, petrol fiyatlarının varil başına 75 dolar olmasına rağmen 2003'te 149 milyon liraya yapılan uçuşların 86 YTL'ye kadar düştüğüne dikkat çekti. Yurtiçinde 20'nin üzerinde merkeze uçuş düzenlendiğine işaret eden Genel Müdür, özel havayollarının 2003 Ekim'den 2005 sonuna kadar 4,5 milyonun üzerinde yolcu taşıdığını, kendilerinin ise 2005'te 2 milyon 86 bin yolcuyu uçurduğunu bildirdi. Bolukçu, Onur Air'in 2,5 yılda yaklaşık 4 milyon yolcu taşıdığını ifade ederek, “Devletimize 50 trilyonun üzerinde Katma Değer Vergisi ödedik.” şeklinde konuştu. Amerika'daki Dünya Ticaret Merkezi kulelerine yönelik uçak saldırısından sonra iç hat yolcu sayısının 12 milyondan 8,5 milyona gerilediğini anlatan Bolukçu, özel havayollarının faaliyete başlamasıyla birlikte bu sayının şimdi 19 milyona ulaştığını belirtti. Özel havayolu şirketleri arasından tatlı bir rekabet yaşandığını söyleyen Bolukçu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın sözünü kullanarak, “Gökyüzü çok büyük, herkese yeterli.” dedi. Geçen ay 9 YTL'den satışa sundukları 10 bin adet biletin bütün uçuşlara yüzde 10 civarında bir katkı sağladığını aktaran Bolukçu, gelecek dönemde yeni kampanyalarla sürprize hazırlandıklarını bildirdi. Bolukçu, bu tür kampanyaların ilk olarak Avrupalı şirketlerden Ryanair, Easyjet, ABD'de South West, Blue Jet tarafından yapıldığına işaret ederek, “9 YTL'lik satışla aslında biz tüm havayolu şirketlerinin reklamını yaptık. Bu reklamın maliyeti 300-400 bin Euro'dur; ancak kat kat karşılığını çıkardık. Kampanyanın doluluk oranlarımızı 5-10 puanlık muhteşem bir yansıması olmuştur. Halen uçağın lüks ulaşım aracı olduğunu düşünen halkımızı harekete geçirdik.” dedi.

Yılda en çok iki hat açarız

Şahabettin Bolukçu, SunExpress'in İzmir'den başlattığı iç hat seferlerinin yerinde bir karar olduğunu ifade ederek kendilerinin de 10 Haziran'dan itibaren İzmir'den uçuşlara başlayacaklarını söyledi. Atlasjet'in de İzmir'den Adana ve KKTC Ercan'a uçtuğuna dikkat çeken Bolukçu, Onur Air'in İzmir-Ankara ve İzmir-Adana seferlerine başlamayı planladığını bildirdi. Bolukçu, yılda iki hattan fazla açmayacaklarını belirterek, son olarak Mardin'e uçtuklarını, 10 Mayıs'ta da Konya seferlerine başlayacaklarını söyledi. Bu yıl iç hatlarda 2,5 milyon, dış hatlarda 1 milyon 800 bin yolcu taşımayı hedeflediklerine işaret eden Bolukçu, ikramda değişikliğe gitmeyeceklerini, yolcuların ‘uygun fiyatla ve zamanında bir yerden bir yere gitmek' istediğini söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde