Gazeteciler ikna olmadı

Gazeteciler ikna olmadı

COCA COLA'NIN HALKA ARZINDA YETKİLİLER GAZETECİLERİ İKNA EDEMEDİ. PEKİ NEDEN?

Gazeteciler ikna olmadı
16px
24px
02.05.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Coca-Cola İçecek, 2 yıl aradan sonra yeniden halka arz ediliyor. İlk seferinde iptal edilen Coca Cola İçecek'in halka arzı hissedarlar için prestij meselesi oldu.

Coca-Cola İçecek CEO'su Michael O'Neill, dün Conrad Hotel'de basın toplantısı yaparak halka arzla ilgili bilgiler verdi. Toplantıda dikkat çeken konu büyük hissedar Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan'ın toplantıda yer almamasıydı.

Coca-Cola İçecek CEO'su Michael O'Neill, gazetecilerin sorularına cevap vermeye çalıştı. Ancak sorulara tatmin edecek cevap veremedi. Halka arzdan gelecek 300 milyon dolar civarındaki para ne olacak sorusuna O'Neill, "Yüzde 5'i şirkete kalacak" dedi. Gazetecilerin yüzde 95'i ne olacak sorusuna yuvarlak cevaplar vererek, açıklamadı. Ancak gazeteciler cevabı Coca Cola yetkililerinden aldı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre halka arzdan gelecekk para şirkete değil hissedarlara gidecek. Halka arzdan gelecek paranın yüzde 65'i yani 200 milyon doları Coca Cola Corp. alacak. Yani bu para ülkeden çıkacak.

Bütün hissedarlar hisse satarken Anadolu Grubu neden hisse satmıyor sorusuna O'Neill, "Demek ki, Anadolu Grubu şirketin geleceğine güveniyor" cevabını verdi. Bu cevaptan gazeteciler diğer ortaklar şirketin geleceğine güvenmediği için mi hisse satıyor anlamı çıkardı. O'Neill'in bu açıklamasını da Coca Cola yetkilileri düzeltmeye çalıştı.

Toplantı sonunda gazetecilerin ortak yorumu, "Hissedarlar halka arzdan gelecek parayı kendi şirketlerine aktaracaklar. Şirkete giren birşey olmayacak." oldu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde