Gayrimenkul çetesinin gasp ettiği tarihi ziynet eşyalar bulundu

Gayrimenkul çetesinin gasp ettiği tarihi ziynet eşyalar bulundu

Vanda Ayaşlı Esen'in banka kasasından çalınan ve tarihi değeri milyonları bulan ziynet eşyaları ile belgeler bulundu.

Gayrimenkul çetesinin gasp ettiği tarihi ziynet eşyalar bulundu
16px
24px
23.06.2008 13:32
ABONE OLgoogle

Gayrimenkul gasp çetesi tarafından öldürüldüğü ileri sürülen Vanda Ayaşlı Esen'in banka kasasından çalınan ve tarihi değeri milyonları bulan ziynet eşyaları ile belgeler bulundu.

Dedesi Halim Sadullah Paşa tarafından Vanda Ayaşlı Esen'e miras kalan tarihi eşyaların değer tesbiti için Emniyet Müdürlüğü tarafından eksper çağrıldı.

Yaşlı ve kimsesiz kişilerin gayrimenkullerine tehdit yoluyla el koydukları ve direnenleri öldürdükleri ileri sürülen gayrimenkul çetesinin çaldığı iddia edilen Sadullah Paşa'dan kalma ziynet eşyaları bulundu. 14'ü tutuklu çetenin kurbanlarından Vanda Ayaşlı Esen'in Beyoğlu'ndaki bir bankanın özel kasasından çalındığı belirlenen eşyalarla ilgili olarak polisin araştırması sonuç verdi.

Soruşturma kapsamında, merkezleri Türkiye'de bulunan bankaların genel müdürlükleriyle yazışma başlatıldı. Yazışmada zanlılarla alakalı banka kasası ya da hesap kaydı bulunup bulunmadığı soruldu. Yazışmadan bir hafta sonra çalınan tarihi değeri milyonları bulan ziynet ağırlıklı eşyalarla ilgili cevap Ziraat Bankası Kocamustafa Paşa Şubesi'nden geldi. Bankadan gönderilen yazıda çete lideri Çetin A.'nın, zanlılar arasında yer alan kız kardeşi Yaşar A. adına bankada kasa kaydı olduğu ifade edildi.

Mahkeme kararıyla açılan kasada Berlin Antlaşması'na katılan sefirler tarafından yaprakları tek tek imzalanan yelpaze, yakut, pırlanta, ağızlık, rulo halindeki mektup kılıfı, broş, yılan biçimindeki bilezik ve yüzükler bulundu. Ele geçirilen malzemeler arasında Vanda Ayaşlı Esen'in dans ederken taktığı öğrenilen yılanbaşlı bilezik de bulunuyor.

Kasada ele geçirilen ve değerinin çok yüksek olduğu tahmin edilen bir broşa zanlı Yaşar A.'nın fotoğrafının konulduğu görüldü. Zanlı Yaşar A.'nın, banka görevlilerinin dikkatini çekmemek ve eşyaların kendisine ait olduğu görüntüsünü vermek için Esen'in fotoğrafını çıkarıp kendi fotoğrafını koyduğu ileri sürüldü. Kasadan çalınan 250 bin dolar nakit para bulunamazken kasanın açılması ve eşyaların sayım anının kamerayla kayda alınıp mahkemeye gönderildiği öğrenildi. Zanlılar tarafından kaçırılıp manevi baskı yapıldığı ileri sürülen İbrahim Ayaşlı Esen tarafından değerinin 10 milyon dolar olduğu ileri sürülen ziynet eşyalarının değer tesbiti için Asayiş Şube Müdürlüğü'ne eksper çağrıldı. Tarihi ziynet eşyalarının değer tesbitinden sonra İbrahim Ayaşlı Esen'e teslim edileceği öğrenildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde