Garanti'nin Halkbank ilgisi

Garanti'nin Halkbank ilgisi

GARANTİ, ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDAKİ HALKBANK'LA İLGİLENDİĞİNİ AÇIKLADI.

Garanti'nin Halkbank ilgisi
16px
24px
18.07.2006 14:25
ABONE OLgoogle

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Garanti Bankası'nın KOBİ portalı kobigaranti.com'un tanıtımında gazetecilerin sorularını yanıtladı.Yeni satın almalara ilişkin bir soru üzerine Özen, bu konuda daha önceki açıklamalarında bir değişiklik olmadığını belirtti.

Ergun Özen, “Özelleştirme İdaresinin Halk Bankası konusunda stratejisinin belli olması lazım. Oradaki stratejiler, politikalar netleştiği takdirde tabii ki bakacağız. Oradaki stratejiler daha net değil. Oradaki stratejilerin netleşmesi lazım” dedi. Özen, ilgilenebilmeleri için Halk Bankası'nda blok satışın olması gerektiğini, halka arzın ondan sonra olabileceğini kaydetti.

Faizlere ilişkin bir soru üzerine Özen, önümüzdeki 3-4 ayda aşağı doğru trend görmediğini belirtti.

DÖVİZE MÜDAHALE

Dövizdeki hareketlenmeyle ilgili olarak da Özen, Merkez Bankasının gerekli gördüğünde dövize müdahale edeceğini, dünyanın her yerinde müdahale ettiğini, likiditenin kaybolduğu yerde müdahalenin şart olduğunu söyledi.
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, kredilerle ilgili olarak da kredilerin azaldığını, ama ölmediğini, Ağustos ayında taşıt kredilerinde canlanma beklediğini, ev fiyatları düşerse orada da bir canlanma olacağını anlattı.

Özen, tüketici kredilerindeki azalmayla, bu dönemde bankacılık sektöründe kimilerinin sabit getirili menkul kıymetlere yatırım yapacağını kiminin de değişken faizli bonolar alacağını belirtti.

Garanti Bankası olarak açık pozisyonları bulunmadığını, yıl sonu kar hedeflerinde revize söz konusu olmadığını ifade eden Özen, “Ancak bilanço içinde oynamalar olacaktır. Krediden biraz menkul kıymetlere geçiş de bunun önemli bir parçasıydı. Biz talebi bulduğumuz anda kredi vermek istiyoruz. 2001 yılından bu yana kredilerin bilançolar içindeki payı 10-15 puan arttı. Keşke daha fazla talep olsa, makro istikrar bozulmasa biz de daha fazla kredi vermeye devam etsek” diye konuştu.

Özen, son 2 ayda vadesi gelen faiz ödemelerinde yüzde 99,7 oranında tahsilat gerçekleştiğini, kredilerde en ufak bir bozulma görmediklerini, kredi portföyünün son derece sağlıklı olduğunu söyledi.
Özen, “Talebin çok çok arttığı bir piyasada faizleri biz çok fazla indirdik. Bankacılık sektörü olarak bu özeleştiriyi de yapmamız gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde