GAP'a yeni teşvik geliyor

GAP'a yeni teşvik geliyor

Nazım Ekren, 2009 - 2011 dönemini kapsayan "Orta Vadeli Programı" değerlendirirken....

GAP'a yeni teşvik geliyor
16px
24px
22.10.2008 16:14
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, 2009 - 2011 dönemini kapsayan "Orta Vadeli Programı" değerlendirirken, "Bundan sonraki dönemde üzerine odaklanacağımız, özel sektörle birlikte ağırlık vereceğimiz konular, üretim, yatırım, ihracat ve istihdamdır" dedi.

Ekren, Dedeman Otel'de yapılan "UBCCE II. İş Forumu"nda, hükümetin 2009-2011 dönemini kapsayan "Orta Vadeli Programı"na değindi.

Programda, daha önce istikrarlı büyüme sağlayan Türkiye ekonomisinin yeni dönemde, büyümeyle birlikte istikrarın sağlanacağı vurgusunun yapıldığını bildiren Ekren, ayrıca özel sektör ile kamu sektörünün ekonomi ve finansal yönetim konusundaki işbirliğinin de ele alındığını bildirdi.

"Bundan sonraki dönemde üzerinde odaklanacağımız, özel sektörle birlikte ağırlık vereceğimiz konular üretim, yatırım, ihracat ve istihdamdır" diyen Nazım Ekren, bunu bölgesel bir düzeyde başlatmanın son derece anlamlı olduğunu kaydetti.

Orta Vadeli Programda ikinci önemli konunun özel sektör ve kamu sektörünün ekonomi, finansal yönetim konusundaki işbirliği olduğuna işaret eden Ekren, bunu Türk özel sektörünün finans ve reel sektörleriyle, ekonomi yönetiminin üst düzey bürokratları ve bakanlarla birlikte yaptıkları değerlendirmede ortaya koyduklarını söyledi.

Toplantının vermiş olduğu en önemli sinyalin ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmenin yeni dönemde yerel dinamiklerinin ve bölgesel bileşenlerin giderek önem kazanması olduğunu dile getiren Ekren, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla küresel krizlere ilişkin ekonomi yönetimi yeni dönemde bu işbirliğinin kalitesini artırmaya özel bir önem verecektir. Özel sektörle birlikte üzerinde durduğumuz en önemli konu, küresel krize karşı ürettiğimiz projelerde birlikte yer almaktır. Bunlardan bir tanesi dünya gıda krizine makul bir tepki üretmek amacıyla oluşturduğumuz ve kurguladığımız 'GAP Eylem Planı'dır.  Hem bölgesel hem küresel hem de çevre ve komşu ülkelerde bu bölgenin üretim ticaret ve lojistik üs olabileceği konusunda, ekonomi yönetiminin verdiği mesaj çok nettir."

 GAP EYLEM PLANI

Bakan Nazım Ekren, 2012 yılına kadar tamamlanması öngörülen "GAP Eylem Planı"nın yanı sıra "Doğu Anadolu Kalkınma Planı ve Konya Ovası Kalkınma Planı" için ortalama 15 milyar YTL kaynak aktarıldığını belirtti.

Bu kaynakların kullanım alanlarına bakıldığında 4 ana eksenin ön plana çıktığını, bunlardan bir tanesinin ekonomik kalkınma olduğunu ifade eden Ekren, bölgenin kendine has alt yapısından imkan ve kaynaklarından hareketle geleneksel sektörlerin yanında rekabetçi sektörleri ve KOBİ'leri de bu çerçevede ayrı bir kategoride değerlendirmek istediklerini ifade etti.

İkinci önemli bileşenin GAP kapsamında sosyal gelişme olduğuna değinen Ekren, şunları kaydetti:

"İnsanların donanımını ve mesleki yeterliliğini artırmadan ekonomik gelişmeyi sürekli ve sürdürülebilir hale getirmek mümkün değildir. Dolayısıyla 'GAP Eylem Planı'nın odaklandığı ikinci alan bölgede yerleşik vatandaşların mesleki ve insan gücü donanımlarını eğitim yoluyla hızla, arzu edilen seviyeye getirmektir. Üçüncü önemli bileşen alt yapı yatırımlardır. Bu çerçevede sulama ve tarımda, ulaşım ve konutta ciddi bir kamu yatırımına başladığımızın sinyalini geçen yıl vermiştik. Bu süreç bu yıl da devam edecek. Son bileşen ise kurumsal kapasitesinin arttırılmasıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel sektör projelerinin etkin kullanımı için kurumsal kapasitelerini artırmayı planlıyoruz."

 YENİ BİR TEŞVİK SİSTEMİ

Nazım Ekren, Türkiye'nin bölgesel ve ekonomik açıdan önemli bir aktör olduğunu söyledi.

Bugünkü toplantının Türkiye'nin küresel ve bölgesel bir aktör olma sürecini daha da ileriye götüreceğini anlatan Ekren, burada sadece ulusal ya da yerli yatırımcı ve iş adamlarıyla değil aynı zamanda küresel yatırımcılar ve iş adamlarıyla sürecin birlikte yürütüleceğini göstermiş olduklarını kaydetti.

GAP'ın önemli bir diğer yönünün de özel sektörün yatırım yapmasını teşvik edecek, bölgeye gelmesini sağlayacak ihtiyaç duyulan bütün alt yapı yatırımlarını içerdiğini ifade eden Nazım Ekren, "Proje tamamlandığında bölgede ulaşım, konut, sulama ve kurumsal kapasite ile insan kalitesi dahil ihtiyaç duyulan, özel sektörün arzu ettiği önemli kaynakların tümü sağlanmış olacak. Daha sonra uygulamaya koyacağımız muhtemelen bu sene sonuna kadar yetiştirmeyi planladığımız yeni bir teşvik sistemiyle, bölgesel ve sektörel teşviklere ilave olarak, proje teşvikleriyle birlikte bu bölgeye farklı bir dinamizm getirileceğini belirtmek isterim" diye konuştu.

GAP'ın tamamlanması halinde bölgede yaşayanların refah ve huzurunu artırmanın yanı sıra yatırımcıların da yüzününü güldüreceğine değinen Ekren, sözlerini şöyle tamamladı:

"Projeden (GAP), ekonomi yönetiminin ve hükümetin beklediği en önemli sonuç bölgesel, ekonomik ve sosyal dengesizlikleri giderecek bir sürecin başlatılmış olmasıdır. Bu projeden yarar sağlayacak, paydaş olacak yerli ve yabancı, çevre ve komşu ülkeler de düşünüldüğünde projenin bir küresel proje olduğunu söyleyebiliriz."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde