Galataport satışa çıkıyor

Galataport satışa çıkıyor

GALATAPORT İHALESİNDE İKİNCİ PERDE YAKINDA AÇILIYOR. ANCAK BÜYÜK BİR FARKLA...

Galataport satışa çıkıyor
16px
24px
07.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Galataport olarak bilinen İstanbul Karaköy Limanı projesi için ikinci ihaleye yaz bitiminde çıkılıyor. Geçen yıl yapılan saüşta İsrailli işadamı Sami Ofer'e 49 yıl vadeli ödeme planıyla verilen ve büyük tartışmaların ardından ödeme şartlarının kamu yararına olmadığı gerekçesiyle ihalesi iptal edilen Galataport projesi için sonbaharda yeniden ilana çıkılacak. İhalenin işletme hakkı devri yöntemiyle yapılması planlanırken, bu kez satış bedelinin 49 yıl değil, 3-4 yılda tahsil edilmesi kararlaştırıldı. Buna karşın projeye yapılacak yatırımların yüksekliği nedeniyle işletme hakkı 49 yıl olacak.

İmar planı hazır
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖÎB) yakın kaynaklar Galataport'un ikinci ihalesinde kullanılacak yöntemle ilgili Rekabet Kurulu'ndan 'olur' görüşü alındığını kaydetti. Üç etaptan oluşması öngörülen yeni Galataport ihalesinde, sürecin ilk ayağı olan imar planlarının hazırlanması konusunda çalışmalar büyük oranda tamamlanırken, ikinci aşama olan projenin belirlenmesine çalışılıyor. İmar planı yapma yetkisi bulunan Özelleştirme idaresi Başkanlığı (ÖİB), 1/5.000 ve 1/1.000'lik planları hazırladı. Bu planların hazırlanması sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Mimarlar Odası ve Anıtlar Yüksek Kurulu gibi birçok kuruluşun görüşü alındı. İmar planlarının onay için Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) sunumu beklenirken, ÖYK'dan alınacak onay ile ihale sürecinde ilk aşama da tamamlanmış olacak.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde