G-8 Ortadoğu'yu konuşacak

G-8 Ortadoğu'yu konuşacak

G8 ZİRVESİ RUSYA'DA TOPLANIYOR. GÜNDEMDE ORTADOĞU'DAKİ GELİŞMELER VAR.

G-8 Ortadoğu'yu konuşacak
16px
24px
15.07.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Zirve için Rusya'ya giden ABD Başkanı George Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yemekte bir araya geldi.
 
Bush ve Putin İsrail'in Lübnan'a yönelik son saldırısının yanı sıra, ikili ilişkileri ilgilendiren konuları ele aldı. İki lider birlikte elektrikli araç kullandı.
 
Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, ABD, Kanada ve Rusya'dan oluşan G-8 ülkeleri liderleri bugün  toplantılara başlayacak.
 
G-8 zirvesinin resmi programına göre, ana konular enerji güvenliği ve eğitim.
Ancak  Ortadoğu'daki son gelişmeler ve İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırıları da zirve gündeminde
 
G-8'lerden Fransa ve Rusya İsrail'i eleştirirken, ABD operasyonlara destek veriyor.
 
Son saldırılar...

 
İsrail savaş uçaklarının, Lübnan'ın başkenti Beyrut'a düzenlediği hava saldırısında, Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah'ın bürosu ve evi yıkıldı.
 
Hizbullah, Nasrallah, ailesi ve korumalarının saldırıdan yara almadan kurtulduğunu açıkladı.
 
Şeyh Hasan Nasrallah, İsrail savaş uçaklarının evi ve bürosuna düzenlediği saldırıdan sonra Hizbullah'ın El Manar Televizyonu'na telefonda yaptığı açıklamada, Beyrut'un güneyine füze atan İsrail savaş gemisinin batırılacağını söyledi.
 
Nasrallah, İsrailliler'e hitaben, 'açık savaş istiyorsunuz ve biz açık bir savaşa hazırız. Yeteneği, deneyimi ve cesareti olan bir milletle topyekün bir savaşı seçtiniz' dedi.

Hizbullah militanları, İsrail donanmasına ait bir gemiye iki roket attı.

Hizbullah roketleriyle vurulan İsrail savaş gemisindeki askerlerden dördü kayboldu. El Cezire Televizyonu'nun haberine göre, İsrail ordusu askerleri arama operasyonu başlattı.
 
Bu kez havaalanı binası vuruldu
 
İsrail uçakları, bu kez Beyrut'taki uluslararası havaalanının pistlerini değil, binasını vurdu.

Bir İsrail uçağının iki füze fırlatarak havaalanı binasının güney kanadını yıktığı, ayrıca pistlerden birinde bulunan küçük bir binanın da vurulduğu belirtiliyor. 
 
Beyrut-Şam karayolu, Beyrut Havalimanı ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'ne ait bir üssü bombalayan İsrail, Beyrut Havalimanı'nı da tekrar vurdu.
 
Uluslararası havalimanı, önceki sabah İsrail uçakları tarafından bombalandığından bu yana kullanılamıyor.
 
BM'den 'ateşkes çağrısı' çıkmadı
 
BM Güvenlik Konseyi'nin, Lübnan'ın çağrısıyla yaptığı olağanüstü toplantı, Lübnan'ın isteğinin tersine, bu ülkede ateşkes çağrısı yapılmaksızın sona erdi.
 
Toplantı sonunda onaylanan ve BM Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı Fransa'nın BM Büyükelçisi Jean-Marc de La Sabliere'in okuduğu kısa bildiride, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Ortadoğu'ya üç kişilik bir heyet göndermesinden dolayı duyulan memnuniyet dile getirildi.
 
Bildiride, konseyin 'tüm ülkelere ve ilgili tüm taraflara bu heyetle tam işbirliği içinde olmaları çağrısında bulunduğu' bildirildi.
 
Jean-Marc de La Sabliere ayrıca, konseyde yaptığı konuşmada, Hizbullah'ın sekiz İsrail askerinin ölümüne neden olan ve iki askerin de kaçırıldığı operasyonunu ve İsrail topraklarına düzenlediği füze saldırılarını kınadı ve bu örgütü, İsrail ile Lübnan arasında başlayan gerginliğin sorumlusu olarak gösterdi.
 
La Sabliere, İsrail'in de 'kendini savunma hakkı bulunduğunu' bildirdi ve ancak İsrail'i, çok sayıda can ve mal kaybına yol açan 'orantısız güç' kullanımından dolayı da kınadı.
 
Bush İsrail'e baskı yapmayacak

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, ABD Başkanı George Bush'dan Lübnan'daki saldırılara son verilmesi konusunda İsrail'e baskı yapma sözü aldığını açıkladı.
 
ABD yönetimi ise Bush'un, İsrail'in Lübnan'a saldırısında

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde