G-8 enerji peşinde

G-8 enerji peşinde

RUSYA'DA YAPILAN G 8 ZİRVESİNDE ENERJİ KONUSUNDA ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI.

G-8 enerji peşinde
16px
24px
18.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Sanayileşmiş yedi batılı ülkenin Rusya'nın ev sahipliğinde yaptığı G-8 zirvesinde, enerji konusunda önemli kararlar alındı.

Rusya'nın ısrarıyla gündeme alınan enerji güvenliği alanında G-8 liderleri petrol ve doğalgaz başta olmak üzere, enerji kaynaklarının tüketicilere piyasa fiyatlarında, istikrarlı şekilde ulaştırılması gerektiğini bildirdi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St.Petersburg'daki zirvenin kapanışında düzenlediği basın toplantısında, gelecek kuşaklara kullanabilecekleri enerji kaynakları bırakma sorumluluğu taşıdıklarını söyledi.

Alternatif kaynaklar
Putin, liderlerin enerji üreten tesislerde güvenliğin sağlanması, üretim ve taşıma yollarının çeşitlendirilmesi ve alternatif kaynaklar yaratılması konusunda görüş birliğine vardıklarını açıkladı.
G-8 üyelerinin üzerinde anlaştığı bir başka konu, stratejik önem taşıyan enerji tesislerinin teröristlerin olası saldırısına karşı koruma altına alınması oldu.
Zirvede, Rusya'nın enerji sektöründe Batılı yatırımcılara kapılarını açması tartışıldı. Putin bu isteğe kısmen olumlu yanıt verirken, Rusya'nın imzaladığı, ancak henüz onaylamadığı Uluslararası Enerji Sözleşmesi konusunda geri adım atmadı.

'Avrupa tedirgin'
Rusya lideri, "Avrupalı ortaklarımız bir yandan bizimle uzun vadeli kontratlar imzalamak, diğer yandan boru hatlarımızı satın almak ya da kiralamak istiyor. O zaman Avrupalı tüketicilere enerji kaynaklarını ulaştıracağımızı nasıl garanti edebiliriz? Fiyatlar artmaz mı?" diye sordu.
Rusya, enerji sektörünü yabancılara açması karşılığında Avrupa ülkeleri enerji pazarına girmek istiyor. Ancak, doğalgaz ihtiyacının ortalama yüzde 25'ini Rusya'dan karşılayan Avrupa ülkeleri Moskova'ya bağımlılıktan tedirginlik duyuyor.

'Artık fiyatı piyasa belirliyor'
Putin, Rusya'nın doğalgaz fiyatlarını artık masa başında belirlemediğini söyledi ve "Ayrıcalıklı fiyat uygulamasını kaldırdık. Artık fiyatı piyasa belirliyor. Bundan daha şeffaf bir sistem düşünemiyorum" dedi. Rusya Enerji Bakanı Viktor Hristenko ise doğalgaz fiyatlarının artacağı tahmininde bulundu. G-8 zirvesinde eğitime yatırımın artması, salgın hastalıklarla mücadele edilmesi, telif haklarının korunması ve üst düzey bürokratlar arasındaki yolsuzluk olaylarının engellenmesi için alınacak önlemler de tartışıldı.

Cenk Başlamış/Millliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde