Finansbank'ta ibre National Bank'a döndü

Finansbank'ta ibre National Bank'a döndü

Finansbank'ın satışı ile ilgili süreçte ibre Citigroup'tan diğer aday olan Yunan National Bank'a döndü. Bazı bankacılık kaynakları işlemin tamamlandığını ve kısa sürede açıklama beklendiğini söylerken...

Finansbank'ta ibre National Bank'a döndü
16px
24px
01.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Bazı bankacılık kaynakları işlemin tamamlandığını ve kısa sürede açıklama beklendiğini söylerken, bazı kaynaklar da henüz son kararın verilmediği ve kararını pazartesi gününe kadar verilebileceğini belirttiler.
Kaynaklar, Finansbank'ın yaklaşık yüzde 46 hissesininin National Bank'a bankanın tamanı için 6 milyar doların üzerine karşılık gelen bir rakama satılması konusunda anlaşmaya yakın olduklarını eblirttiler. Konuya yakın bir kaynak,"National Bank'a(tamamı için) 6 milyar dolar civarında bir rakamla satışı söz konusu. Ancak henüz karar verilmedi. Pazartesi gününe kadar sonuçlanmasının beklendiğini biliyoruz. Ancak son dakikaya kadar her şey olabilir. Ayrıca Citibank'ın daha önceki verdiği tekliflerin piyasada duyulanlardan daha düşük olduğu belirtiliyor" dedi.

Önerilen fiyat daha yüksek
Kaynaklar, Finansbank'ın yaklaşık yüzde 9 hissesinin ise bankanın sahibi Hüsnü Özyeğin'de kalmasının planlandığını söylediler. Bankanın kalan yüzde 40'ı ise halka açık bulunuyor. Finansbank'ın satışı için Citigroup'un yanı sıra National Group ile görüşmeler yapılıyordu. Bankacılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, National Bank'ın önerdiği fiyatın Citigroup'tan daha yüksek olması nedeni ile tercihin National Bank'a kaydığı öğrenildi. Finansbank'ın yüzde 55.68'i Özyeğin ailesi elinde bulunuyor. Yüzde 3.21'i sigorta şirketi Avia'nın sahipliğinde olan bankanın yüzde 41.11'i borsada işlem görüyor.

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde