Ferit Şahenk'i üzen söylenti

Ferit Şahenk'i üzen söylenti

Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk; 'Ayhan Bey'in oğlu, her şeyi satıp gidecek' dediler

Ferit Şahenk'i üzen söylenti
16px
24px
03.05.2008 08:53
ABONE OLgoogle

 “MBA Forum 2008”de konuşan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, babası Ayhan Şahenk'in 2000 yılında hayatını kaybetmesiyle 35 yaşında büyük sorumluluk aldığını söyledi.

Şahenk, “Babamın vefatıyla sarsıldım. Aynı anda derin bir kriz vardı Türkiye'de. 35 yaşında içiniz baba acısıyla kan ağlarken ve diğer taraftan ülkedeki ekonomik kriz içinde üzerinize böyle bir sorumluluğu almak kolay değildir. Bu dönemde en önemli şansım ailemin verdiği yetki oldu.

Kriz ortamlarında gerçekçi olmak gerekir. Bu dönem 3 bankayı ve 7-8 otomotiv şirketinin ofislerini birleştirdik, gıdadan çıktık. Grubun 2-2.5 milyar dolar operasyonel giderlerini 1.4 milyar dolara düşürdük. Anlamadığımız, bilmediğimiz, değer katamadığımız her işten çıktık.

Bu nedenle 'Ayhan Bey'in oğlu her şeyi satıyor, zaten ABD'de de bir hanımı var, ABD'ye gidecek' dediler. Ünlü makarna markası Filiz, adını kız kardeşimden alıyor. Türkiye'de kız kardeşinize ismini vermiş bir şirketi satmak... Ama sattık. Bankacı olmaya karar verdik” diye konuştu.
İnsanların mutlu olmalarını istediğini belirten Şahenk, daha sonra şöyle devam etti:
“İnsanların refah seviyelerinin artmasını istiyorum. İşte biraz kapitalist olmamıza rağmen böyle bir sosyal demokrat tarafımız vardır” dedi.

'Defon olmayacak'
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Osmanlı zamanında bile daha çok iş adamı vardı. Yahudi cemaati, Levantenler ekonominin üçte ikisine sahipti. Ama ne zaman ki imparatorluktan milli devlet çıkartma çabasına girdik, o zaman bu kişilerin gitmesiyle iş adamsız kaldık. Türkiye'nin ilk büyük holdingi Koç Grubu bile daha 3. nesilce yönetiliyor. İkinci, üçüncü nesil yöneticilerin büyük sorumluluğu var. Ben birinci nesilim, Ferit Şahenk ikinci nesildir. Ben 'sattıysam sattım' der geçerim ama ikinci nesile mahalle baskısı ağırdır. Allah kimseyi ikinci nesil yapmasın” dedi.

İş dünyasında en iyi yaptığı işin 'hiç bir şeyi yanlış yapmamak' olduğunu vurgulayan Akın, “Bir işadamının hayatında defosunun olmaması, paranın esiri olmaması, itibarını kaybetmemesi çok önemli. Doğru insan olmanın faydasını gördüm” diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde