Fener'li patronların vakti yok

Fener'li patronların vakti yok

HASTA FENERLİ FERİT ŞAHENK, BAŞKANLIK İÇİN 'ZAMANIM YOK' DERKEN, ALİ KOÇ İSE...

Fener'li patronların vakti yok
16px
24px
26.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Meliha Okur'un yazısı....

Fenerbahçe deyip geçmeyin! Fenerbahçe, sadece bir spor kulübü değil, Türkiye'nin en önemli şirketlerinden birisi. Örnek verelim. 350 bin üyeli İstanbul Ticaret Odası'nın bütçesi 100 milyon dolar, 10 bin kongre üyesi olan Fenerbahçe Kulübü'nün bütçesi ise 120 milyon dolar. Görünen köy kılavuz istemiyor. Bugüne kadar kamu ihalelerini takip eden inşaat müteahhitlerinin uğrak yeri olan Fenerbahçe'yi yönetmek artık her babayiğidin harcı değil. Fenerbahçe Spor Hizmetleri AŞ halka açık bir şirket. SPK denetimine tabi, mağazaları var. Bayilikler veriyor. Arkasında koskoca bir taraftar kitlesi bulunuyor. Ama bu dev yapıyı taşıyacak "futbol başarısı" ortada yok. Kupa gitti, şampiyonluk gitti, bu yüzden Fenerbahçe'de sinirler gerildi. Daha 2.5 ay önce genel kurulda yeni yönetimiyle tekrar seçilen Aziz Yıldırım, kaçan şampiyonluk sonrası "Fenerbahçe'de başkanlığı bırakıyorum" derken samimi miydi?

BELİRSİZLİK ARTIYOR
Yerine alternatif başkan adayı var mı? Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı Yıldırım Ali Koç başkan olur mu? Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, kulübün başına geçer mi? Yoksa 1994-1995 yılları arasında Fenerbahçe Kulübü'nün Asbaşkanlığını yapan, 1998 yılında yapılan genel kurulda bir oyla Aziz Yıldırım'ı başkan seçtiren Mehmet Yıldırım, tüm camianın ve Aziz Yıldırım'ın desteğini alabilir mi? Fenerbahçe demek Türkiye demek. Fenerbahçe karışıyor, Türkiye karışıyor. Fenerbahçe'de yönetişim, Türkiye'de de kalitesiz yönetim sorunu var. Fenerbahçe'nin sağduyuyu temsil eden kesimi ğe ihtiyaç var" diyor. Fenerbahçe'de belirsizlik dalga boyunu yükseltiyor.

'GE ile yeni yatırımlara bakacağız'    

Türkiye'nin Fenerbahçe aşığı büyük patronları, şirketlerini yönetiyor, Fenerahçe yönetimine talip olmuyor.

Ferit Şahenk

1907 Fenerbahçeliler Derneği'nde kalmayı tercih ediyor. Doğuş Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Ferit Şahenk, Fenerbahçe tutkunu. Kulislerde başkanlık için ismi dolaşıyor. Şahenk, Fenerbahçe Kulübü'nün bir an önce başkanlık sorununu çözmesini istiyor, "Fenerbahçe'yi yönetmek Doğuş Holding'i yönetmekten çok daha zor" diye konuşuyor. "Belirsizlik Fenerbahçe için kötüdür" diyen Şahenk, "Bugün bu kulübü bir yere getiren Aziz Yıldırım ve yönetimidir. Bu yönetimin devamlılığı önemlidir. Yönetim, 6 yılda önemli işler yaptı. Kulübü buraya taşıdı. O yüzden Fenerbahçelilerin soğukkanlılığını kaybetmemesi lazım" diyor. Şahenk, Aziz Yıldırım'ın geri dönmesini istiyor. Peki, kendisi niye başkanlığa aday olmuyor. Şahenk, "GE ile yaptığımız evlilik bölgeye ağırlık vermemizi gerektiriyor. Biz, önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak bölgedeki yeni yatırımlar konusunda çalışacağız İşimizi bir yere taşımamız gerekiyor. O yüzden Fenerbahçe Kulübü başkanlığı için özel olarak ayıracak vaktim yok" yorumunu yapıyor.

Mehmet Yıldırım: 3 yılda Fenerbahçe Üniversitesi kurarım    

2.5 ay önce yapılan genel kurulda Aziz Yıldırım, "benim alternatifim yok" deyince Fenerbahçe Kulübü'nün

Mehmet Yıldırım - Aziz Yıldırım

eski başkanları alınmış. Kaçan kupa, kaçan şampiyonl

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde