Fatura yine tüketicilere çıktı

Fatura yine tüketicilere çıktı

GSM operatörlerine abone başına ayda 1 YTL'lik vergi yükü getiren Çevre Kanunu Meclis'ten geçti. Operatörler vergi artışını 'mecburen' aboneye yansıtacak.

Fatura yine tüketicilere çıktı
16px
24px
27.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Uzun süredir tartışılan Çevre Kanunu dün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Çevre Kanunu ile birlikte GSM abonesi başına her ay, 1 YTL Çevre Vergisi alınacak. Bu durum GSM aboneleri üzerindeki yıllık vergi yükünün yüzde 46'dan 52'ye çıkmasına neden olacak. Çevre Bakanı Osman Pepe'nin önceki gün TBMM'de yaptığı açıklamada 1 YTL'lik Çevre Vergisi'nin abonelerden değil, GSM operatörlerinden alınacağına karşılık sözleri, vergilerin artacağı şeklinde yorumlandı. Pepe, verilecek önergeyle alınacak verginin frenleneceğini belirterek, "Abonelerden ayda 1 YTL almayacağız, ama operatörlere bir külfet gelecek Vatandaştan alacağımız parayı GSM şirketinden alacağız" dedi.

Mevcut 35 milyon aboneden alınacak 1 YTL Çevre Vergisi ile yılda 420 milyon YTL'lik bir kaynak ortaya çıkıyor. Sektör yetkilileri henüz Bakanlık'tan resmi bir tebliğ gelmediği için açıklama yapmadı. Sektörde verginin aboneye yansıyacağı konuşuluyor.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde