'Faizleri indirelim satışlar patlar'

'Faizleri indirelim satışlar patlar'

Krea Group CEO'su Kodal'dan gayrimenkul sektöründe satışları patlatacak öneri...

'Faizleri indirelim satışlar patlar'
16px
24px
22.05.2008 00:03
ABONE OLgoogle

Krea Group CEO"su Hakan Kodal, “Konut piyasasında faizler yüzde 0.60"a kadar inerse sektörde gerçek bir patlama yaşanır. Türkiye"de esas sorun gerçek konut sahiplerinin uygun ve uzun vadeli finansman olanaklarıyla tanışamamış olması. Uygun finansman koşulları oluşursa konutta stok falan kalmaz” dedi.

Hakan Kodal, mortgage kredileri ile başlayan küresel krizde dibin göründüğünü belirterek “ Likidite riskine dayalı kriz bitti, fiyatlamaya dayalı sorunlarda ise henüz sonu görmedik. Krizden çıkış süreci yavaş ve kademeli olacak ve iki yıllık bir süreye yayılacak” şeklinde konuştu.

KONUT FİYATLARI DÜŞMEZ, İKİNCİL PİYASADA DÜŞÜŞ OLUR

Gayrimenkul piyasalarındaki gelişmeleri ve yabancı fonların Türkiye"ye yönelik ilgi ve beklentilerini basın mensuplarıyla yaptığı bir toplantıda değerlendiren Hakan Kodal Gelişmekte olan piyasaların cazibesinin süreceğini hatırlatarak “Türkiye de mortgage pazarı 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ile henüz yolun başında. Bir anlamda gayrimenkul sektörü sindirim döneminde. Konutta fiyatlar ciddi bir düşüş olmaz. Bölgelere ve projelere göre farklı trendler izleyebilir. Faizlerin de kısa süre de düşmesini beklemiyoruz.Avrupa"ya göre hala ucuz ve büyüyen bir pazarız” değerlendirmesini yaptı. Kodal, fiyat artışlarında esas sorunun yeni konutlardan ziyade eski konutların oluşturduğu ikincil piyasalarda olduğunu belirterek “Evler hem eski ve teknolojisi uygun değil hem de fiyatları çok yüksek. Ben ikincil ev fiyatlarında bir geri gidiş yaşanacağını düşünüyorum” dedi.

YABANCILAR BİZDEN DAHA SAKİN

Bankacılık sisteminin eskiye göre çok güçlü bir yapıya sahip olması nedeniyle küresel krizin etkilerinin Türkiye"de çok sınırlı kaldığını ve bu durumun Türkiye için büyük fırsatlar yarattığını ifade eden Kodal, şunları söyledi ;“Bu Türkiye için büyük bir şans.Yabancı yatırımcı ilgisi sürüyor. Yaşanan güncel sıkıntıların hepsi yabancılar tarafından zaten satın alınmış durumda. O yüzden ekonomide veya siyasette yaşanacak sorunlarla ilgili yabancılar eskisi kadar panik havası için değiller. Hatta bizden daha sakin bakıyorlar.Türkiye"de 6-8 ay içinde gayrimenkul sektöründe yeniden canlanma başlar” .

AVRUPA İLE TÜRKİYE ARASINDA ARTIK BLOK YOK

Gayrimenkulde artık seçici davranışın öne çıktığını kaydeden Krea CEO"su Kodal, 2008 yılının gayrimenkul açısından kısmi sıkıntıların ve durgunluğun yaşandığı bir geçiş dönemi olduğunu 2009 ve 2010"a doğru gayrimenkul piyasalarının yerini bulacağını, yabancı yatırımcıların ilgisinin iyice yükseleceğini savunarak “ Eskiden Avrupa ile Türkiye arasında bir Doğu Avrupa Bloku vardı. Şimdi bu blok kalktığı için Avrupa"daki yatırım dalgası hemen Türkiye"ye ulaşabiliyor” diye konuştu.

GAYRİMENKUL DE KÜRESELLEŞİYOR

Kodal mali piyasaların olduğu gibi gayrimenkul piyasalarının da gelecek dönemde küreselleşeceğini dile getirerek“ Bugün İMKB"nin yüzde 70"inden fazlası yabancı yatırımcının elinde. Dolayısıyla piyasayı da onlar istedikleri gibi düzenliyorlar. Gayrimenkulde de gidiş o yönde. Yabancılar yatırım kararı verirken güncel duruma ve bugünkü sorunlara değil 3-5 yıl sonrasına bakıyorlar. Metropollerde yoğunlaştıkları için de fiyat kıyaslaması yaptıklarında Türkiye"nin Avrupa metropollerine göre hala çok ucuz olduğunun farkındalar. Yabancı ilgisinde azalma yok, seçiciliğinde artış var. 6 ay önceki panik havası geçti şimdi tozlar yerine oturuyor. O yüzden yabancı yatırımcı fırsatları iyi değerlendirme konusunda hızlı davranıyor” dedi.

AVM"LER DEĞİL PERAKENDECİLER DE HESAPLARINI İYİ YAPMALI

Hakan Kodal, son günlerin en fazla tartışılan konusu Alışveriş Merkezleri (AVM) sayısındaki hızlı artışa da değinerek şu görüşleri dile getirdi“ AVM"ler belirli bölgelerde yoğunluk kazandı. Konsepti doğru olmayan ve hızlı büyüme nedeniyle nakit sıkışıklığı içinde olan ve sermaye sorunu yaşayan AVM"lerde ve perakendecilerde bir sıkışma olabilir. Hesapsız kitapsız büyüme devri bitti. Artık herkes hesabını iyi yapmak ve sağlıklı bir büyüme planı yapmak zorunda. AVM"lerin belirli yerlerde yoğunlaştığı kesin. Ama burada sorun sadece sayıdaki artış değil. Perakende sektöründe de konumlanma sorunu var. Artık perakendeciler için her açılan AVM"de yer almak uygulaması da bitiyor. Perakendeciler de çok seçici ve hesaplarını yi yapmak durumdalar. Beylikdüzü ve Büyükdere Caddesi üzerinde bir AVM fazlalığı olduğu kesin. Konsept hatası olan, uygun tüketiciye ulaşma şansı bulunmayan perakendeciler var. Dolayısıyla müşteri ile ürün uyuşmazlığının fazla olduğu yerlerde sorunlar da fazla. Bazı AVM"lerin iş yerine ofise dönüşmesi ya da hastane olması söz konusu olabilir”.

FON BÜYÜKLÜĞÜ 3 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

Krea Group"un faaliyetleri hakkında da bilgi veren Hakan Kodal, Haziran ayında yine Bosphorus adı altında ikinci bir gayrimenkul fonu daha oluşturacaklarını belirterek “ Bu fonun değeri de birinci fonun değerinin yaklaşık yüzde 25 daha üstünde olacak. Böylece Bosphorus"un toplam yatırım kapasitesi 3 milyar dolar gibi önemli bir rakama çıkacak. Fona mevcut katılımcıların yanı sıra yeni katılımcılar da olacak” dedi.

İKİNCİ NEO AVM 2008 SONUNDA PENDİK”TE AÇILIYOR

Kodal, Krea olarak 2007"de 4 AVM ve 2 konut-otel projesine yatırım yaptıklarını ve toplam yatırım tutarının 1 milyar dolara ulaştığını belirterek “ İstinye"de butik otel konseptiyle yapılan ve bir bölümü kiralama yoluyla elde tutulacak 150 ünitelik projenin satışı Haziran"da başlıyor. Güney"de de otel, golf ve 800 villanın yer aldığı bir projemiz var. NEO AVM zincirinde ikinci NEO Pendik"te 2008 sonunda açılıyor. NEO AVM"lerde toplam kiralanabilir alanımız da 200 bin metrekareye ulaştı” bilgisini verdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde