'F16'lar neden 6 saatte Aktütün'e gitmedi?'

'F16'lar neden 6 saatte Aktütün'e gitmedi?'

Eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, Aktütün karakolunda düzenlenen saldırıyla ilgili kafaları karıştırdı?

'F16'lar neden 6 saatte Aktütün'e gitmedi?'
16px
24px
06.10.2008 16:29
ABONE OLgoogle

Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, Aktütün karakolunda düzenlenen saldırıda 16 askerimizin şehit edilmesi olayının, arkasında ciddi soru işaretleri bıraktığını söyledi. Baskında hem güvenlik, hem de istihbarat açısından büyük zafiyetin bulunduğunu dile getiren Orakoğlu, "Onca teknik imkânlara ve insansız uçaklarımıza rağmen terör örgütü bu işi nasıl yapıyor? Artık bazı şeylerin sorgulanması lazım." dedi. Orakoğlu, olayın dış bağlantılı olduğunu iddia etti.

Bülent Orakoğlu, 16 askerin hayatını kaybettiği, iki uzman çavuşun ise kaybolduğu Aktütün baskınıyla ilgili CİHAN'a çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Baskının yapılış biçimiyle zamanlamasının dikkat çekici olduğunu belirten Orakoğlu, "Terör örgütü Türkiye'de ne zaman güzel işler yapılsa bu tür eylemler yapmaya başlıyor. Türkiye'de terör her zaman darbelere zemin hazırlamak için yapıldı. Geçmişte yapılan darbelerin altında böyle bir şey var. Mesela El Kaide'nin İstanbul'da Sinagog saldırılarının yaptığı yıllarda örgüt bu tür eylemler yapmıyordu. Eylemlerinin zamanlaması çok önemli." şeklinde konuştu.

'F16'lar neden 6 saatte oraya gitmedi?'

Bülent Orakoğlu, son karakol baskınının, geçtiğimiz yıl 12 askerin şehit edildiği Dağlıca olayı ile benzerlikler gösterdiğini söyledi. İki olay da güvenlik ve istihbarat zafiyetinin bulunduğuna dikkat çeken Orakoğlu, "Bir kere karakollar yanlış yerde yapılmış. Yapılan açıklamalar da zaten bunu doğruluyor. Karakollar gelişi güzel inşa edilmiş ve son derece derme çatma. Yani güvenli değil. Dağlıca'da örgütle bağlantısı olanlar vardı dendi. Yine komutanların ihmalinin olduğu söylendi. Bu olay daha önce 'orası artık bizim BGG evimiz' gibi diyen üst düzey komutanı yalanladı.

ABD sanki her şeyden haberdarmış ya da bize anında söylermiş gibi bir hava oluşturuldu. Madem her şeyi gözetliyoruz neden burnumuzun dibindeki teröristleri göremiyoruz? Yine uçaklarımız neden 6 saatte oraya gitmiyor? Acaba oradaki termal kameralar gibi teknik cihazlar kısa süreli de olsa devre dışı mı bırakıldı yine? Ama sonuçta burada ciddi bir güvenlik ve istihbarat zafiyetinin olduğu bir gerçek." diye konuştu.

Dış bağlantıları araştırılmalı

Aktütün baskınının hem şeklinin hem de zamanlamasının son derece profesyonel olduğunu vurgulayan Orakoğlu, bu eylemin PKK'nın tek başına yapacağı iş olmadığına dikkat çekti. Orakoğlu, "Bir kere terörü yaratan ülkeler var. Bu olayın dış bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar 30'un üzerinde operasyon yapıldı. 20 yıldır her seferinde 'terörün beli kırıldı' dendi. 'Yıkıldı, yıkılacak' dendi. Ama bakıyoruz eylemler çok profesyonel yollarla yapılıyor. İçeride bombalar patlıyor. Dışarıda ise karakollar basılıyor. Bu PKK'nın tek başına yapabileceği iş değil." şeklinde konuştu.

Özeleştirinin zamanı geldi

Genelkurmay İkinci Başkanı Hasar Iğsız'ın karakol baskını ile ilgili açıklamalarını da değerlendiren Orakoğlu, söz konusu açıklamaların toplumu tatmin etmediğini söyledi. Açıklamaların beraberinde soru işaretlerine yol açtığını kaydeden Orakoğlu, özellikle 'imkansızlıktan dolayı karakolun yerini değiştiremedik' şeklindeki sözlerin kamuoyunu şoke ettiğini söyledi.

Teröre karşı sürdürülen mücadelede özellikle karakol baskınları konusunda verilen kayıplarla ilgili özeleştiri yapılması gerektiğini ifade eden Orakoğlu, şöyle konuştu: "Yetkileler, 'Para olmadığı için yapamadık' gibi mazeretler üretirken bazı istifhamlara yol açıyor. Para yoksa Türk milleti onu cebinden vereceği para ile yapardı. Ordunun gizli örtülü ödeneği var. Hangi dönemde askerin istekleri yanıtsız kaldı ki? Türkiye Ergenekon ile birlikte bazı şeyleri artık tartışmaya başladı. Bir de hesap sorabilirse o zaman bazı şeyler gerçek yüzü ile ortaya çıkmaya başlar. Amacımız askeri eleştirmek de değil bu arada. Askerin morali bozulmasın diye bunu açıktan söylemiyoruz ama artık bazı şeylerin açığa kavuşması lazım."

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde