Eski BDDK yöneticilerine ceza istemi

Eski BDDK yöneticilerine ceza istemi

İmar Bankasından, faaliyet gösterdiği dönemde izinsiz bono ve tahvil satışıyla ilgili açılan davada, Cumhuriyet Savcısı, dönemin BDDK Başkanı Engin Akçakoca'nın ''görevi ihmal''..

Eski BDDK yöneticilerine ceza istemi
16px
24px
08.06.2006 17:39
ABONE OLgoogle

İmar Bankasından, faaliyet gösterdiği dönemde izinsiz bono ve tahvil satışıyla ilgili açılan davada, Cumhuriyet Savcısı, dönemin BDDK Başkanı Engin Akçakoca'nın 'görevi ihmal', dönemin BDDK Başkan Yardımcısı Teoman Kerman'ın 'görevi kötüye kullanma' ve diğer 5 sanığın da 'görevi ihmal' suçlarından cezalandırılmalarını talep etti.

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, sanıkların avukatlarıyla, bazı mudiler katıldı. Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Yüksel, dönemin BDDK Başkan Yardımcısı Teoman Kerman'ın 'görevi kötüye kullanma', aralarında eski BDDK Başkanı Akçakoca'nın da yer aldığı diğer 6 sanık hakkında da 'görevi ihmal' suçundan ceza verilmesini talep etti. Duruşma, sanık avukatlarının esasa ilişkin savunmalarını hazırlamaları için ertelendi.

İddianamede, Akçakoca'nın, izinsiz hazine bonosu satışının tespiti ve engellenmesi için SPK ve Hazine yetkilileriyle işbirliği imkanlarını araştırmadığı, ekonomide önemli zarar doğuracak işlemlerin sürmesine seyirci kaldığı, eyleminin görevi ihmal suçunu oluşturduğu öne sürülüyor.

Denetim ve teftiş görevi yapan Bankalar Yeminli Başmurakıbı Veysel Oğuz ile Bankalar Yeminli Murakıbı Nazım Demirtaş'ın, hazine bonosu satışı işlemleri üzerinde durmadıkları, kanunsuzluğu tespitte yetersiz kaldıkları anlatılan iddianamede, eski BDDK Başkan Yardımcısı Teoman Kerman, Değerlendirme ve Uygulama Dairesi Başkanı Niyazi Çakır ile yardımcıları Levent Deveci ve Erhan Batur'un da ihbar niteliğindeki yazıları yanlış yönlere kanalize ettikleri ileri sürülüyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde