Erzincanlılar, AB'ye proje üretiyor

Erzincanlılar, AB'ye proje üretiyor

Avrupa Birliği Bölgesel Kalkınma Hibe Proğramı kapsamında, Erzincan'dan gönderilen ve AB tarafından kabul edilen 33 proje hakkında, Vali Yardımcısı Mithat Orhan bilgi verdi.

Erzincanlılar, AB'ye proje üretiyor
16px
24px
04.08.2006 16:43
ABONE OLgoogle

Avrupa Birliği Bölgesel Kalkınma Hibe Proğramı kapsamında, Erzincan'dan gönderilen ve AB tarafından kabul edilen 33 proje hakkında, Vali Yardımcısı Mithat Orhan, Erzincan Valisi Ali Güngör'e bilgi verdi. Oluşturulan 5 kişilik izleme komisyonu üyeleri ise tek tek projeler hakkında sunumda bulundu.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı gözetiminde yürütülen ve 10 ili kapsayan "Erzurum-Samsun-Kastamonu Bölgesel Kalkınma Programı" çerçevesinde hazırlanan AB destekli projelerle ilgili olarak Erzincan Valiliği toplantı salonunda Vali Ali Güngör'e sunumda bulunuldu. AB Projeleri İzleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından düzenlenen toplantıda, Vali Yardımcısı Mithat Orhan, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Engin Ustaoğlu ve İl İzleme Kurulu üyeleri, Erzincan'da hazırlanan ve AB Hibe Programı tarafından desteklenecek 33 proje hakkında Vali Güngör'e bilgiler vererek yürütülecek olan çalışmalarını ve proje sahiplerinin nasıl yönlendirileceği konularını anlattılar.

Toplantıda, DPT Avrupa Birliği Bölgesel Programlar Daire Başkanlığı uzmanları ve yabancı uzmanlar tarafından Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinde çeşitli çalışmalar yapıldığını kaydeden Vali Yardımcısı Mithat Orhan, "Yapılan analizlerde, illerin güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları, tehditleri ve öncelikli sektörleri belirlendi. Bunun sonucunda da, tarım ve hayvancılığın öncelikli sektör olduğu, KOBİ'lerin ve turizmin geliştirmesini fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıktı."diye konuştu.

Erzincan'da kalkınma proğramı dahilinde hazırlanan Kobilerle ilgili 15, Yerel Kalkınma Girişimleri ile ilgili 12 ve Küçük Ölçekli Altyapı çalışmalarıyla ilgili olarakta 6 projenini, AB Hibe Programı tarafından kabul edildiğini anlatan Vali Yardımcısı Mithat Orhan, toplam 5 milyon 299 bin 339 Euro bedelli projelere AB hibesinin 3 milyon 606 bin 775 Euro olacağını, geri kalan kısmının ise öz kaynaklardan temin edileceğini söyledi.

Ayrıca toplantıda, AB Projeleri İzleme ve Değerlendirme Kurulu'nun konularında uzman 5 üye, Erzincan Valisi Ali Güngör'e projelerle ilgili teknik bilgileri anlattılar. 

Erzincan/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde