Ergenekon'da ifade veren patron

Ergenekon'da ifade veren patron

Star Gazetesi'nin patronu Ethem Sancak hakkında ortaya atılan iddialar...

Ergenekon'da ifade veren patron
16px
24px
10.07.2008 08:48
ABONE OLgoogle

MHP'li Süleyman Turan Çirkin, Başbakan Erdoğan'a Star gazetesinin sahibi Sancak'ın da Ergenekon kapsamında ifade verip vermediğini sordu

MHP'li Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin, Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Star gazetesinin sahibi ve işadamı Ethem Sancak'ın da Ergenekon soruşturması kapsamında ifade verdiği ancak ifadesinin tüm gözlerden uzak bir mekanda alındığı yönündeki iddiaları Meclis gündemine getirdi. Çirkin, önergesinde bir internet sitesinde çıkan haberi hatırlattı:

'Gözlerden ırak sorgu'

“9 Temmuz'da Habertürk'te Sevilay Yükselir şu iddiayı ortaya atmıştı: AKP'nin iktidar olması ile birlikte yıldızı parlayan Ethem Sancak'ın da Türkiye'nin gündemini meşgul eden Ergenekon soruşturması kapsamında ifadesi alındı.

Kamuoyunun Ergenekon soruşturmalarının merkezindeki isim olarak bildiği Tuncay Güney'le ilişkisi sorulan medya patronu Ethem Sancak tüm suçlamaları reddetti. Geçtiğimiz Nisan ayında alınan ifade için çok özel bir mekan tercih edildi. Yaklaşık 2 saat süren sorguyu Ergenekon'un bir numaralı ismi Zekeriya Öz gerçekleştirdi. Şu anda hahamlık yaptığı Kanada'da yaşayan ancak Ergenekon'un kilit ismi olarak bilinen Tuncay Güney ile 2000 yılındaki ilişkileri sorulan Ethem Sancak, Güney ile herhangi bir tanışıklığının olmadığını öne sürdü.

Medya Patronu Ethem Sancak'ın gözlerden ırak alınan ifadeleri resmi kayıtlara geçirildi ancak kamuoyundan sır gibi saklandı.”

Özel muamele var mı?

Bu hatırlatmanın ardından Çirkin Başbakan'a şu soruları yöneltti: “İddialar doğru mudur? Ethem Sancak Ümraniye soruşturması kapsamında ifade vermiş midir?

İddia doğru ise Ümraniye Soruşturması kapsamında ifadesi alınan Ethem Sancak'a neden ayrı bir muamele uygulanmıştır? Aynı operasyon kapsamında ifadesi alınan kişilere farklı davranılması Savcı Zekeriya Öz'ün tarafsızlığı ve güvenirliği konusunda tereddüt oluşturmayacak mıdır? Ümraniye soruşturması kapsamında kamuoyunun bilgisine sunulmayan başka isimler de sorgulanmış mıdır?”

SORULAR

1- Yukarıda yer alan iddia doğru mudur? Ethem Sancak, Ümraniye Soruşturması kapsamında ifade vermiş midir?

2-İddia doğru ise, Ümraniye Soruşturması kapsamında ifadesi alınan Ethem Sancak'a neden ayrı bir muamele uygulanmıştır?

3-Aynı operasyon kapsamında ifadesi alınan kişilere farklı şekilde davranılması Savcı Zekeriya Öz'ün tarafsızlığı ve güvenilirliği konusunda tereddüt oluşturmayacak mıdır?

4-Ümraniye Soruşturması kapsamında, kamuoyunun bilgisine sunulmayan başka isimler de sorgulanmış mıdır?

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde