Ergenekon, Ecevit hükümetine de karşıymış

Ergenekon, Ecevit hükümetine de karşıymış

Ergenekon terör örgütünün sadece AK Parti'ye karşı darbe girişimlerinde bulunmadığı ortaya çıktı

Ergenekon, Ecevit hükümetine de karşıymış
16px
24px
15.07.2008 23:22
ABONE OLgoogle
Ergenekon terör örgütünün sadece AK Parti'ye karşı darbe girişimlerinde bulunmadığı, Bülent Ecevit'in Başbakanlığı'ndaki koalisyon hükümetine yönelik de planları olduğu ileri sürüldü.

Ergenekon'un hücre yapılanmasında her türlü görüşten gruplar bulunduğu ve bu alt grupların birbirlerinden haberdar olmadıkları kaydedildi. Gizli güç olmayı hedefleyen örgütün çıkarlarına uygun şekilde bu grupları birbirleriyle çatıştırdığı kaydedildi. Öte yandan örgütün Türkiye'deki tüm gazetecileri fişlediği öne sürüldü.

Ergenekon terör örgütüne yönelik hazırlanan iddianamede örgütün yapısının tamamen deşifre edilemediği iddia edildi. Örgütün sadece AK Parti karşıtı olmadığı, Bülent Ecevit koalisyonuna karşı da darbe girişimlerinde bulunduğu ileri sürüldü. Ülkede gizli bir güç olmayı hedefleyen örgütün hücre yapılanması şeklinde çeşitli toplumsal olaylar tertiplediği öğrenildi. Örgütün sağ ve sol görüşlü her türlü kesimden gruplar oluşturduğu, zaman zaman bu grupları kendi aralarında çatıştırdığı kaydedildi. Bu alt grupların ise birbirlerinin aynı yere bağlı olduklarını bilmedikleri, ancak üst yöneticilerinin bunu bildiği iddia edildi. Soruşturmada ele geçirilen belgelerde örgütün toplumsal olaylarda ön plana çıkmama felsefesini benimsediği belirtildi.

TÜM GAZETECİLER FİŞLENMİŞ

İddianamede, Türkiye'de tanınan bütün gazetecilerin ve bazı medya patronlarının örgüt tarafından fişlendiği öğrenildi. Alt kademede belgeler hazırlanarak üst kademeye sunulduğu ileri sürüldü.

Gazetecilerin CIA, Mossad, FBI, MİT ajanları gibi fişledikleri kaydedildi. Örgütün ayrıca her meslek grubunda fişleme yaptığı, ancak sadece gazetecilerle ilgili fişleme belgelerinin bulunduğu kaydedildi.

KIŞLALI, MUMCU VE ÖCALAN DA İDDİANAMEDE GEÇİYOR

Soruşturmada ele geçirilen belgelerde Ahmet Taner Kışlalı cinayeti de yer alıyor. Kışlalı cinayetiyle ilgili delillerin araştırıldığı belirtildi. İşçi Partisi'nde yapılan aramalarda ise Uğur Mumcu cinayetine ilişkin belgeler elde edildiği öğrenildi. Mumcu ve Kışlalı gibi Türkiye'de meydana gelen faili meçhul olayların yine ele geçirilen belgelerde yer aldığı belirtildi.

İddianamede Susurluk kazası, PKK ve Abdullah Öcalan'a da yer verildiği öğrenildi. Örgütün belgelerinde DHKP/C ve Fehriye Erdal'a ilişkin bilgilere de yer verildiği ve buna bağlı olarak Sabancı suikastının da araştırılan konular arasında yer aldığı belirtildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde