'Erdoğan'ın yeri doldurulması zor'

'Erdoğan'ın yeri doldurulması zor'

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, AKP'ye kapatma davası için ne dedi?

'Erdoğan'ın yeri doldurulması zor'
16px
24px
16.07.2008 14:43
ABONE OLgoogle

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, AK Parti hakkında kapatma kararı çıkmasının, Türkiye'nin ABD ile ilişkilerinin tonunda bir etkisi olacağını ve "zaten duraklamış olan" Türkiye'nin AB üyelik sürecini "olumsuz etkileyeceğini" söyledi.

Merkezi Washington'da bulunan Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi adlı düşünce kuruluşunda, Türkiye projesi direktörü Bülent Alirıza'nın düzenlediği bir toplantıda, Türkiye'deki son gelişmeler değerlendirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "yeri doldurulması zor, karizmatik bir lider" olduğunu belirten Parris, uzlaşma ihtimalinin güç kazanmakta olduğunu belirtti. Erdoğan'ın, bulunduğu ortamda öne çıkan bir kişilik olduğunu belirten Parris, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile son buluşmasında Başbakan'ın sergilediği güçlü görüntüye işaret etti ve Türkiye'nin, dünya dış politika sahnesindeki bu yerini kaybetmesinin iyi olmayacağını söyledi.

Mark Parris ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, Amerikan yönetiminin Erdoğan hükümetiyle çok iyi çalıştığına ilişkin sözlerini hatırlattı.

AB ve Amerikalılardan oluşan bir grupla kısa süre önce Türkiye'yi ziyaret ettiğini anlatan Parris, Avrupalı dostlarının ifadelerinde, "eğer AK Parti ve Erdoğan tarafından yönetildiği için Türkiye'nin demokratikliğini sorguladığımız zannediliyorsa bu doğru değil. Bizi, Türkiye'nin demokrasisini sorgular duruma düşüren, asıl Erdoğan'ın başbakanlık yapamaması olur" dediklerini bildirdi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde