Erdoğan'ın terzisinin umudu yurt dışı

Erdoğan'ın terzisinin umudu yurt dışı

Bir ayda diktiği takım elbise sayısı 50'den 10'a düşen Başbakan Erdoğan'ın terzisi 'Amca' markasıyla tanınan Mehmet Amca, Moskova Paris ve Boston'da dükkan açmaya karar verdi.

Erdoğan'ın terzisinin umudu yurt dışı
16px
24px
03.04.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın terzisi Mehmet Amca'nın diktiği takım elbise sayısı bir ayda 50'den 10'a düşünce gözünü yurt dışına dikti. Amca, Moskova, Paris ve Boston'da yeni terzi dükkanları açmayı hedefliyor.

Türkiye'de geçmiş yıllarda siyasiler ve bürokratların taleplerine yetişemeyen terziler, konfeksiyon sektörüyle rekabet etmeye çalışırken bu kez de Çin mallarından darbe yedi.

Başbakan Erdoğan'ın terzisi Mehmet Amca, 'Bizi, Çin'den gelen kalitesiz ve ucuz kumaş bitirdi. Konfeksiyonda 50-60 milyona takım elbise üretiliyor. 200 ila 300 milyona satılıyor. Bu maliyetlerle biz mücadele edemeyiz. Zaten ısmarlama elbise kültürü de bitti neredeyse. Bu nedenle zengin Ruslar, Amerikalılar hedefimiz. Paris'te ise bu işi nasıl iyi yaptığımız göstermek için olacağız' dedi.

Siparişte azalma var

Yıllardır Elmadağ'da bulunan terzi dükkanında çalışan Mehmet Amca, 'İşler kötü. Artık ısmarlama elbise giyen azaldı. Her ne kadar ülke krizden çıktıysa da bu vatandaşın cebine yansımadı. 30 yıldır bu işi yapıyorum. Ancak siparişte bu kadar azalma olmamıştı' dedi.

Soyadı Amca'yı marka olarak belirleyen Başbakan'ın terzisi, Çin tekstilinden şikayetçi. Çin'den gelen ucuz kumaşlarla konfeksiyon üretiminde maliyetin iyice düştüğünü ifade eden Amca, 'Bizim işçilik fiyatlarımız bile bu maliyetlerin üstünde. Dolayısıyla gelir seviyesi düşen vatandaş bize gelip ısmarlama diktirmiyor. Kalitesiz de olsa gidip konfeksiyon giyiyor' diye konuştu.

Bilal'in damatlığı meşhur etti

Başbakan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın damatlığını diktiği zaman medya tarafından keşfedilen Amca, şunları söyledi:

'O tarihten sonra meşhur oldum. Ama buna rağmen işler artmıyor. Türkiye'de genel bir zevksizlik de hakim oldu. Eskiden mutlaka her erkeğin ısmarlama bir takım elbisesi olurdu. Böyle bir alışkanlık, kültür vardı. Futbolcusundan, sanatçısına pek çok müşterimiz vardı. Ancak ne futbolcuda, ne de sanatçıda artık ısmarlama kültürü var. Parası olan futbolcu sanatçı bile bize uğramazken sıradan vatandaş nasıl gelecek ki?' Amca, krizden çıkış için önce Moskova'da terzihane açmayı planladığını söyledi.

Hedef; Paris, Moskova, Boston

Zengin Ruslar'ın takım elbiseyi çok sevdiğini belirten Amca 'Şu sıralar Rus erkeklerin zevkini ve tarzını öğreniyorum. Bunun için özel kalıplar çıkarıp, kumaşlar seçiyorum. Girişimlere başladım. Bu yaz Moskova'da ilk takım elbiseyi dikeceğim. Kim bilir belki Putin bile bize elbise ısmarlayabilir' dedi.

Kalfaları ABD'ye gitti

2 kalfasının ABD'ye gittiğini belirten Amca, 'Amerikalılar takım elbiseye düşkün. Ancak bizim kadar zevkli değiller. Bu nedenle Türk terzileri orada el üstünde tutuluyor. Boston'daki arkadaşlarımla birlikte orada da bir Amca şubesi açacağız' dedi.

Erhan Öztürk/Tercüman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde