Erdoğan'dan D-8 sürprizi

Erdoğan'dan D-8 sürprizi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Necmettin Erbakan'ın girişimiyle oluşturulan Müslüman ülkelerin oluşturduğu, D-8 diye bilinen Gelişmekte Olan Ülkeler İşbirliği Grubu Zirvesi'ne katılmaya karar verdi.

Erdoğan'dan D-8 sürprizi
16px
24px
17.04.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Erdoğan başkanlığında bir heyet, 13 Mayıs'ta Endonezya'nın Başkenti Jakarta yakınlarındaki Bali Adası'nda yapılacak 5'inci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılacak. Erdoğan'la birlikte Türkiye, dokuz yıl aradan sonra yeniden başbakan düzeyinde D-8'de temsil edilmiş olacak. Zirve'ye, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de davet edildi.

Gelişmiş ülkelerin G-8'ine karşı Müslüman ülkelerin D-8'i, Necmettin Erbakan'ın Başbakanlığı döneminde 1997 yılında kuruldu, ancak Refah-yol hükümetinin devrilmesinin ardından Türkiye'den başbakan düzeyinde katılım olmadı.

ABD TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Türkiye, Endonezya, Mısır, İran, Malezya, Bangladeş, Pakistan ve Nijerya'nın kurduğu D-8'in kuruluş anlaşması, Çırağan Sarayı'nda imzalanmış, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de imza törenine katılmıştı. D-8 kurulduktan sonra ABD ve Batı ülkelerinin 'G-8'e karşı kurdular' diyerek sert tepki gösterdiği D-8'ler, Refahyol yıkıldıktan sonra Türk hükümetlerindeki popülaritesini kaybetti. Ancak Cumhurbaşkanı Sezer

D-8'in toplantılarına iki kez katıldı. Sezer'den önce de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 1998 yılında D-8 zirvesine katılmıştı. 1997'den beri hiçbir başbakanın katılmadığı ve Dışişleri nezdinde alt düzeyde temsil edilen D-8'e, yıllar sonra ilk kez bir başbakan katılmış olacak.

Ali Ekber Ertürk/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde