Erdoğan'dan Baykal'a ret

Erdoğan'dan Baykal'a ret

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Baykal'ın canlı yayın çağrısını reddetti

Erdoğan'dan Baykal'a ret
16px
24px
01.10.2008 23:14
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dokunulmazlıklarla ilgili ilkelerinin belli olduğunu, o ilkeler çerçevesinde dokunulmazlıklardan yana olduklarını belirterek, "Sadece siyasetçiyi kapsayan, siyaseti adeta yozlaştırmayı hedefleyen ve burada kendileri için farklı güven kaynakları arayanlarla böyle bir şeyi tartışmayız" dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM'nin 23. Dönem 3. Yasama Yılının baş laması dolayısıyla verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin "Yolsuzluklar son günlerde tartışma konusu. Bu konuda sizin partinizin stratejisi belli. Yaptığınız çalışmalar ortada. CHP Lideri Deniz Baykal, bu konuda sizinle karşı karşıya gelmek istiyor. Yolsuzlukların kaldırılmasını istiyor. Bu tabloyu değerlendirebilir misiniz?" sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, kendilerinin yola çıkarken "3Y" ile mücadele edeceklerini söylediklerini bildirdi.

"Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar. Bu mücadelemiz devam ediyor. Bu mücadelemizi sürdürürken, kimseden icazet almak gibi bir derdimiz yok" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu konuda aldığımız mesafe, ortadadır. Vardığımız hedefler ortadad ır. Mafya ve çetelerle mücadelemiz hepsi ortadadır. Bu mücadelenin neticesinde, Türkiye Uluslararası Saydamlık Kuruluşlarının yaptığı araştırmalar ve bu araştırmaların neticesinde, Türkiye'nin 77. sıradan 56. sıraya (özellikle yolsuzluk konusunda) gelmiş olması ne denli bir mesafe aldığımızı göstermektedir. Bu süreç, bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. Biz işimizi yapmaya bakıyoruz. Bunu özenle devam ettiriyoruz, bundan sonra da özenle devam ettireceğiz."
Aynı gazetecinin "Baykal'ın 'Karşılıklı tartışalım' diye bir çağrısı olmuştu" sözleri üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Benim öyle 'Prim yaptırma gayreti' diye bir derdim yok. Zaten şu anda cansız programlara çıkıyorlar, canlı programlara çıkıyorlar. Canlı programlarda bol bol konuşuyorlar zaten. Bu tür şeyleri atışmaları çok fazla değil, yaptığımı z işlemleri gündemde tutacağız. Onlar da bunları yapmak istiyorlarsa, internet sitelerinde rahatlıkla, mal beyanlarını her şeylerini çok açık net orada ortaya koyabilirler. Bunlar, mal beyanlarını tamamıyla ortaya koydukları zaman, her şey ş effaf olarak ortaya çıkar. Bunu da halkımız, sizler, en güzel şekilde değerlendirirsiniz."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın önerdiği "Uzlaşma Komisyonları"na, CHP'nin dışındaki tüm partilerin üye ismi verdiğini, CHP'ye rağmen, bu komisyonların çalışıp çalışmayacağına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

"Burada Meclis Başkanımız bizden bir talepte bulunmuştur. Meclis Başkanımızın talebi, Uyum Komisyonlarıyla alakaladır. Uzlaşmayı arzu edenler, Meclis Başkanımızın bu talebine olumlu cevap verirler. Nitekim, bir çok sivil toplum örgütü de Meclis Başkanımıza çağrıda bulunmuşlardır. 'Siz niçin uzlaşma komisyonları oluşturmuyorsunuz?' diye. Meclis Başkanı da dışarıdan gelen bu taleplere karşı böyle bir uyum, uzlaştırma komisyonu adımını attı. Ne yazık ki 'Bunun içeriğinde ne var, ne yok' bilmeden, CHP 'Hayır' cevabını verdi. Ne denli uzlaşmadan yana oldukları, ne denli uyum aramaktan yana oldukları ortaya çıkmış oluyor.

Dolayısıyla Meclis Başkanımızın bu davetine olumlu cevap verenlerle beraber, arkadaşlarımızın isimlerini verdik. Onlar çalışmalarını yaparlar. 'Netice alırız almayız? O ayrı mesele. Ama biz netice almak için bu yola çıkıyoruz. Bu yolda da olumlu gayret içinde olacağımızın, peşinen ben taahh üdünü veriyorum. Ancak dokunulmazlıklara gelince, bu konuda partimizin programına bakılınca, partimizin kuruluşunda dokunulmazlıklarla ilgili bizim ilkemiz bellidir. O ilkeler çerçevesinde dokunulmazlıktan yanayız. Sadece siyasetçiyi kapsayan, siyaseti adeta yozlaştırmayı hedefleyen ve burada kendileri için farklı güven kaynakları arayanlarla böyle bir şeyi tartışmayız."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde