Erdoğan Atatürk'ün evinde

Erdoğan Atatürk'ün evinde

BAŞBAKAN, SELANİK'TE ATATÜRK'ÜN EVİNİ ZİYARET ETTİ. ERDOĞAN TAZİYE DEFTERİNE...

Erdoğan Atatürk'ün evinde
16px
24px
04.05.2006 22:57
ABONE OLgoogle

Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğu'nda bir süre dinlenen Erdoğan, Başkonsolos Seçkin Çetinel'den faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Batı Trakya Türkleri'nin Yunan parlamentosundaki tek temsilcisi İlhan Ahmet'le bir görüşme yapan Erdoğan, daha sonra Atatürkün doğduğu ve şimdi müze olarak kullanılan evi gezdi.

Burada anı defterini de imzalayan Erdoğan şunları yazdı: "Bugün 04 Mayıs 2006. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu mütevazi evde dostlarımızla bir liderin kronolojik gelişimini yad ettik. Türkiye nereden nereye hangi şartlarda geldi. Bunu yaşama fırsatı bulduk. Özellikle orijinalinde... Saygıdeğer ebeveynine ve zatı devletlerine rahmet diliyorum. Ruhun şad olsun."

Müzeyi ziyaretin ardından kalabalık Türk ve Yunan gazeteci topluluğuna açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Karamanlis ile Türkiye ve Yunanistan arasında gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek ticari ve gerekse de turizm alanında bir çok konuları görüşme fırsatı bulduk. Durduğumuz noktadan ileriye nasıl bakacağımızı görüşme fırsatı bulduk." dedi.

Türkiye'nin AB tarama sürecini gözden geçirdiklerini anlatan Erdoğan, Yunanistan'ın Türkiye'ye olan desteğinin aynen devam ettiğini ifade etti.

TİCARETTE YENİ HEDEF 5 MİLYAR DOLAR

Karamanlis'le özellikle ekonomik gelişme noktasına eğildiklerini kaydeden Erdoğan şunları söyledi: "Ticari hacmin artarak devam etmsini arzu ediyoruz. 2005 sonu itibariyle ticaret hacmi 2 milyar dolardı. Bunu 5 milyara çıkartma hedefi koyduk." Turizm konusuna da önem verdiklerini belirten Erdoğan, turizm paket programlarının daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

KIBRIS'TA TÜRKİYE ÖNCÜ ROL OYNAYACAK

"Kıbrıs konusunda yeni bir sürecin başlaması için Yunanistan ve Türkiye olarak üzerimize düşeni yapacağız." diyen Erdoğan, "Biz çözüm yollarını geçmişte teklif ettik, yine öneriyoruz." diyerek bu konuda Türkiye'nin öncü rol oynamaya devam edeceğini ifade etti.

ATİNA'DAKİ TARİHİ CAMİLER İBADETE AÇILSIN

Türkiye'nin AB süreci kapsamında bir çok yenilikler yaptığını anlatan Başbakan Erdoğan, Atina'daki iki tarihi Osmanlı camisinin ibadete açılmasını istedi. Erdoğan şöyle konuştu: "Ülkemizde Ortodoks kiliselerinin restorasyonuna müsade ettik. Tabi bunların karşılığını doğrusu görmek istiyoruz. Atina'da iki tane tarihi cami var. Bunlarda çözüme kavuşturulsun."

Yunan tarafına bir de öneri getiren Erdoğan, "Biz bu camilerin restorasyonunu yapalım. Biz bunun doğru olduğuna inanıyorsak bunu yapmalıyız. Uluslararası anlaşmalar çerçevesinde atılan adımları, üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz gerekiyor. Çünkü bizden sonra gelecek nesiller aynı olumsuzlukları yaşamasın." diye konuştu.

Türk ve Yunan halkı arasında bir dostluk sürecini başlattıklarını belirten Erdoğan, bunu devam ettirmede kararlı olduklarını vurguladı. Erdoğan, düşman kazanmaya değil, dost kazanmaya odaklandıklarını belirttti. 

Mustafa Kirazlı/Selanik/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde