Erdoğan: "AB yolundan dönmeyeceğiz

Erdoğan: "AB yolundan dönmeyeceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği yolundan dönmeyeceklerini, Türkiye'nin ürettiğ imallarının yüzde 65'inin AB üyesi ülkeler tarafından alındığını belirterek....

Erdoğan: "AB yolundan dönmeyeceğiz
16px
24px
28.05.2006 17:50
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği yolundan dönmeyeceklerini, Türkiye'nin ürettiğ imallarının yüzde 65'inin AB üyesi ülkeler tarafından alındığını, Türkiye'deki yatırımların çoğunda da AB imzası bulunduğunu vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Manisa İl Kongresi'nin açılışında bir konuşma yaptı. Konuşmasında iktidara geldikten sora yaptıkları icraatları anlatan Erdoğan, Manisa'daki toplu konut töreninde sevinçten ağlayan kadının kendisine büyük sevinç yaşattığını belirtti. Konuşması sık sık "Başbakan Tayyip Erdoğan", "Seninle gurur duyuyoruz", "Sen bizim her şeyimizsin." şeklinde sloganlarla kesilen Erdoğan, Avrupa Birliği yolundan dönmeyeceklerini, Türkiye'nin ürettiğ imallarının yüzde 65'inin AB üyesi ülkeler tarafından alındığını, Türkiye'deki yatırımların çoğunda da AB imzası bulunduğunu vurguladı.

İktidara geldikten sonra sadece 4 kalemde 85 katrilyon borç ödediklerini belirten Başbakan, önceki yönetimin hatalarından dolayı batık 22 bankaya 46 milyar dolar ödemek zorunda kaldıklarını dile getirdi. 2 bin 500 dolar olan kişi başı milli geliri 5 bin 6 dolara, 186 milyar dolarlık milli geliri 361 milyar dolara çıkardıklarını, enflasyonu yüzde 7,7'ye düşürdüklerini, gecelik faizlerin 8 bine çıktığı günleri tarihe gömdüklerini anlattı.

Bazı kesimlerden yolları 24 ayar altınla kaplasalar bile eleştiri almaya devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Dertleri yok ki. Bu dert meselesi, aşk meselesi. Bizim bu ülkeye aşkımız var sevdamız var. Onun için böyle koşuyoruz. Yola çıkarken biz bir şey söyledik. "Uzun ince bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece" dedik tıpkı Aşık Veysel gibi. Aşık olursan gündüz gece gidersin. Mesele burada. Bu ülkede yaptığımız ve yapacağımız, yapmakta olduğumuz çok şey var. Sıraların üzerine kitapları koyuyor muyuz? Yavrularımız, kitapları, sıralarının üstünde buluyor mu ücretsiz olarak. Önümüzdeki yıl da aynı şekilde vereceğiz. Dediler ki 'liselere niye vermiyorsunuz.? Oturduk onun da kararını aldık. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren liselere kitapları ücretsiz olarak vereceğiz." dedi.

Fakirliği yüzünden okula gidemeyen erkek öğrencinin annesine 18, kız öğrencinin annesine ise ayda 22 milyon lira para verdiklerini hatırlatan Erdoğan, okula gitmeyen çocuk sayısını 700 binden 500 bine düşürdüklerini, okuma yazma oranını yüzde 80'den 90'lara çıkardıklarını, 3 yıl içinde 75 bin derslik yaptıklarını, önümüzdeki eğitim yılında bilgisayarın olmadığı okul kalmayacağını, 3 bin 300 kişilik yüksek öğretim yurdu kapasitesi oluşturduklarını, bursu 45 milyondan 130 milyona çıkardıklarını, yurtlarda sabah kahvaltısı ile akşam yemeğini bedava yaptıklarını vurguladı.

SSK hastaneleri ile devlet hastanelerini birleştirdiklerini, ilaç alımında kolaylıklar getirdiklerini, sosyal güvenlik kurumlarını birleştirerek adaletsizliklere son verdiklerini söyleyen Başbakan Recep tayyip Erdoğan, "Benim işçi kardeşim ilacını gidip alıyor. Hani bunlar işçinin, emekçinin yanındaydı? Bunların düşkünlerle yakından uzaktan alakası yok. Şimdi sosyal güvenlik kurumuyla ilgili kanunu çıkardık. Sağlık reformu kanununu da çıkardık. Her doğan çocuk 18 yaşına kadar sosyal güvenlik içinde olacak, sigortalı olacak. Bundan önemli yasa olur mu?... Yeşil kartlı ilaç alamıyordu ama şimdi alıyor... İş bilenin kılıç kuşananın. Sözümüz var. Önümüzdeki yılın sonuna kadar yolu ve suyu olmayan köy kalmayacak. Bu yıl bunun için 2 katrilyon ayırdık. Ne gerekiyorsa yapacağıs. Çünkü su medeniyettir, yol medeniyettir." diye konuştu.

Manisa'da bugün yapılan toplu konut töreninde bir bayanın hüngür hüngün ağladığını hatırlatan Erdoğan şöyle devam etti: "416 konutun anahtar teslimini yaptık. Bir senede konutlar tamamlandı. Vatandaş ağlayarak yanımıza geldi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde