Erdoğan: 2 bin 224 eser restore edilerek geçmişimize sahip çıktık

Erdoğan: 2 bin 224 eser restore edilerek geçmişimize sahip çıktık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üç sene içinde 2 bin 224 eserin restore edilmesiyle tarihi geçmişe sahip çıkıldığını söyledi.

Erdoğan: 2 bin 224 eser restore edilerek geçmişimize sahip çıktık
16px
24px
06.05.2006 15:57
ABONE OLgoogle

Başbakan Erdoğan, 2006'yı 'Vakıf Medeniyeti Yılı' ilan eden Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yurdun çeşitli yerlerinde restorasyonu tamamlanan bin 111 tarihi eserin açılışını Yağ Camii'nden yaptı. Başbakan Erdoğan aynı anda 7 bölgeden birer eseri eş zamanlı olarak uydu bağlantılı olarak açmış oldu.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 1998-2002 yılları arasında sadece 46 tarihi eserin restore edildiğini, kendi iktidarları döneminde 2003'te 194, 2004'te 400, 2005'te 519 ve bu sene de bin 111 eserin restore edildiğini, bu rakama bu sene 750 hatta bin 111 eserin daha ekleneceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, üç senelik iktidarları döneminde 2 bin 224 tarihi eserin devlet bütçesinden değil vakıfların kendi bütçesiyle restore ederek tarihi geçmişe sahip çıkıldığını anlattı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de törende yaptığı konuşmada, "vakıf eserlerinin atalarımızdan bizlere kalan en büyük miras" olduğunu vurgulayarak, "Bu zamana kadar kayıtlara alınmamış 25 bin eserin vakılar tarafından son 3 sene içerisinde kayıt altına alındı. Bu eserler yapanlar için değil başkaları için, ihtiyaç sahibi olanlar, kendilerinden sonra gelecek nesiller için yapıldı." dedi.

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt ise, 3 senelik görev süresince yaptığı hizmetleri kısaca özetledi.

Daha sonra uydu bağlantısıyla sırasıyla Edirne Muradiye Camii ile diğer eserler Edirne Valisi Nusret Miroğlu tarafından, Konya'da Çifte Kümbetler ile diğer eserleri, Tokat'ta Vali Erdoğan Gürbüz Tokat Mevlevihanesi ve Musluğa Köşkü'nü, Bitlis ve Mardin'deki Mehmet Kılıçlar'da Şehidiye Medresesi ile diğer eserlerin kurdelasını bölge milletvekilleriyle birlikte törenle kestiler.

Başbakan Erdoğan da, eşi Emine Erdoğan, bakanlar ve milletvekilleriyle birlikte Yağ Camii'nin açılış kurdelasını kesti.

Tarihi eser açılışlarına Erdoğan ve Şahin'in yanısıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Adana Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Adana milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Erdoğan daha sonra Seyhan Nehri kenarına yaptırılan Zübeyde Hanım Parkındaki, Zübeyde Hanım büstünün açılışını yapıp, TOKİ'nin Yüreğir ilçesinde yaptırdığı 792 konutun anahtar teslim törenine katılacak. Erdoğan, il kongresine katılımdan sonra Ceyhan'da Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı dostluk grubunun düzenlediği programına katılacak ve Adana'da 4 bin çifte resmi nikah kıyılması törenine iştirak edecek.
 
Adana/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde