Endüstri'de Sedat Peker yağması

Endüstri'de Sedat Peker yağması

Endüstri Holding'in yağmalanması davasında bir çete davası daha açıldı. Yağmada, 'çete lideri' Kürşat Yılmaz'dan sonra, Sedat Peker'in de adı yer aldı

Endüstri'de Sedat Peker yağması
16px
24px
10.06.2006 11:42
ABONE OLgoogle

Konya merkezli Endüstri Holding'in yağmalandığı iddiasıyla bir çete davası daha açıldı. Holdingin eski başkanı Mustafa Ertekin'le işbirliği yaptıkları iddiasıyla aralarında Kürşat Yılmaz'ın da bulunduğu 50 sanıklı davadan sonra, holdingin yeni başkanı Ali Altunbaş'la hareket eden, aralarında Sedat Peker'in de bulunduğu 84 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

84 kişi yakalandı

Adana 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan ikinci davada Endüstri Holding'in bazı kuruluşlarını kişisel menfaatleri için kullandıkları, beş kişiyi öldürüp, 18 kişiyi gasp edip tehditle senet aldıkları iddiasıyla yargılanacak sanıklardan Sedat Peker hakkında, aralarında adam öldürülmesi dahil 14 ayrı suçtan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, ayrıca 117 yıla kadar hapis cezası istendi. Davayı açan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Düzgün, iddianamede, afların suçu özendiren bir etken oluşturduğuna dikkat çekti.

Endüstri Holding'in geçen yıl Kürşat Yılmaz ve 50 kişilik çetesi tarafından yağmalandığı iddialarının ardından, holdinge bağlı Ennet İletişim Yayıncılık ve Ticaret Sanayi A.Ş., Kanal 1 Televizyon A.Ş. ile 2.5 milyon YTL'li sermayeli İpek Bisküvi'nin 3 Ocak 2006 öncesi bu kez Sedat Peker liderliğindeki çetenin Konya sorumlusu olan 'Saraylı Mehmet' lakaplı Seyit Mehmet Yüksel ve 'Vanlı Ejder' lakaplı Ejder Bildik, Aydın bölge sorumlusu Ali İhsan Coşkun, cezaevinden yeni çıkan Ege sorumlusu Ahmet Tekin Baykal, Isparta bölge sorumlusu Önder Ercan ve Mersin bölge sorumlusu Muhammet Örüş ile adamları tarafından yağmalandığı iddia edildi. Sedat Peker ve adamlarının, Endüstri Holding'i yağmalamanın yanı sıra çete hesaplaşması nedeniyle Konya'da Hanefi Kayalı, Yakup Erdemir, Ufuk Ünaldı, Celal Sevinç ve Murat Gürçay'ı öldürüp, gasp, tehdit suçlarını gerçekleştirdikleri gerekçesiyle 84 kişi yakalandı.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Düzgün, Endüstri Holding'in ikinci kez yağmalanması, adam öldürme, gasp, tehdit suçlarıyla ilgili soruşturmasını tamamlayarak İstanbul'daki başka bir soruşturma nedeniyle İzmit Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan Sedat Peker ile birlikte toplam 84 kişi hakkında 'Suç örgütü kurmak, yönetmek, üye olmak, suç örgütü üyesi olmamakla birlikte suç örgütü üyesi olmak, suç örgütüne yardım etmek, ticaret veya hizmet ilişkisi sebebiyle emniyeti suiistimal, adam öldürmek, adam öldürmeye azmettirmek, adam öldürmeye iştirak, senet yırtmak, gasp, suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmek, tehdit, bir suç işleyen veya aranan şahısların saklanması, meslek odası seçimlerini etkilemek için tehdit, görevi kötüye kullanma ve bu suça azmettirme, 6136 sayılı kanuna muhalefet' suçlarından dava açtı.

23'ü tutuklu sanıklar arasında Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Altunbaş ile holdingin eski yönetim kurulu başkanı Mustafa Ertekin, Turizm Bakanlığı'nda müfettiş olan Servet Koçak, Levent Erdem, Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı Göçeri beldesinin DYP'li Belediye Başkanı Mustafa Özer, ölen yeraltı dünyası kabadayılarından 'Kürt İdris' lakaplı İdris Özbir'in yerine geçen yeğeni Nihat Özbir, Konya Barosu'na kayıtlı avukat Ulaş Tonca ve yerel bir gazetede çalışan Hüseyin Oğuz da bulunuyor.


Dava dosyası 28 klasör
28 klasörlük dava dosyasının 143 sayfalık iddianamesinde, sanıkların Konya'da yaptıkları yasadışı olaylar ayrıntılarıyla anlatıldı. Çete üyelerinin birbirleriyle yaptıkları suç unsuru içeren telefon görüşmelerine de yer verildi. Sedat Peker ile birlikte toplam 84 kişi önümüzdeki ay Adana 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlayacak. Endüstri Holding'in yağmalandığı iddiasıyla ilgili olarak geçen yıl açılan 50 sanıklı dava devam ediyor.

Radikal

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde