En 'özürlü niyet mektubu

En 'özürlü niyet mektubu

IMF'YE VERİLEN NİYET MEKTUBUNDA HÜKÜMET, TUTAMADIĞI SÖZLER İÇİN AF DİLEDİ.

En 'özürlü niyet mektubu
16px
24px
30.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun Cuma akşamı onaylayarak 1.9 milyar dolarlık kredi dilimini serbest bırakmasının ardından açıklanan Niyet Mektubu'nun, şimdiye kadar Fon'a gönderilenler arasında "en fazla özür dilenen mektup" olduğu ortaya çıktı. IMF'ye gönderilen Niyet Mektubu'nda 5 konuda verilen sözlerin tutulamaması nedeniyle af dilendiği ve çok sayıda yeni taahhütün de yer aldığı görüldü. Mektupta hükümet, faiz dışı fazla (FDF), prim affı için af, gelir vergisi, gelir idaresi teşkilatı ve reform yasalardaki gecikme konularında IMF'den özür diledi. Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle biraraya gelerek önceki gün açıklanan IMF Niyet Mektubu'yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

IMF Ekim'de gelecek
Çanakçı, bazı performans kriterlerinin yerine getirilmediği için Niyet Mektubunda "af dileme" yönünde bazı ifadelerin bulunduğunun anımsatılması üzerine, bunların başarıları gölgelemeyeceğini söyledi. IMF heyetinin Eylül ayının ikinci yarısı ya da Ekim başında 5. gözden geçirme için Türkiye'ye davet edilebileceğini belirten Çanakçı, "Cari açığın 2005 seviyesinde kalması bekleniyor" dedi. Niyet Mektubu'nda hükümet, para politikasının sıkılaştırılacağını ve 4.5 milyar YTL'lik ek tedbir paketinin uygulanacağını kaydetti. Hükümet bir kez daha herhangi bir teşvik ve sektörel bazda vergi indirimi yapmayacağına da söz verdi.

Gülümhan Gülten/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde