En güzel Önder Sav geyikleri

En güzel Önder Sav geyikleri

Dinlendiği yönündeki iddiaları boş çıkan CHP Genel Sekreteri Önder Sav, sanal alemde alay konusu oldu.

En güzel Önder Sav geyikleri
16px
24px
02.06.2008 19:37
ABONE OLgoogle
İnternet kullanıcılarının Sav ve CHP'yle ilgili ürettiği birbirinden ilginç espriler, büyük ilgi görüyor. Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta, 'Önder Sav'a cep telefonu kullanmayı öğretmek isteyenler' adı altında bir grup oluşturuldu.

İnternetteki haberlere yapılan yorumların büyük çoğunluğu ise Sav'a yönelik alaylı ifadelerden oluşuyor.

Yapılan yorumlardan bazıları şöyle:

* Sav, kırdığı her pot sonrası kayıplara karışıyor. Zavallı, bir türlü siyasete ısınamadı.

* CHP'nin Aselsan'a ahizeli cep telefonu siparişi vermesi lazım. Alırsın ahizeyi, koyarsın telefonun üstüne, işte kapandı gitti. Tek sorun cebe nasıl sığacak bu alet...

* Bu olayın akabinde CHP'nin Meclis'teki ilk grup toplantısı 'cep telefonu kullanımı', 'cep telefonlarını kapatmada no'nun yeri ve önemi' konularında olacak.

* İtinayla cep telefonu nasıl kullanılır dersi verilir. Para falan istemez, yeter ki ülkemi rahat bırakın.

* Ortalığı velveleye veren şahıs telefonu açık unutmuş ve 42 dakika boyunca konuşmaları dinlenmiş. Tabii kesin AKP'nin suçudur, kesin AKP bu adamın suyuna unutkanlık hapı falan atmıştır.

* Daha telefonunu idare edemiyor, ülkemi nasıl idare edecek?

* Bundan sonra seçimlerde milletvekili seçilme şartları arasına telefon kullanmayı bilme şartı eklensin.

* Önder Sav'la ilgili en ilginç değerlendirmeler ise internetteki Ekşisözlük'te yapıldı. Sözlükte Sav'la ilgili tanımlamalar şöyle:

* Kendisinin yaşı epey var. Eskiden CHP il başkanlarının aynı zamanda o ilin valisi olduğunu unutamamış olsa gerek, muhabbetin dibine vurmuştur.

* Önder Sav, 'Türkiye solunun içler acısı halinin nedenleri nedir?' sorusunun cevaplarından biridir.

* Bankamatik kuyruğunda arkasına girmek istediğim adam. Bakarsın kartı martı unutur, bir milletvekili maaşı ikramiye kazanırız.

* Bu gidişle Türk Telekom reklamlarında Cem Yılmaz ile oynar. 'Partide parti telefonu kullanılır', temalı bir reklamda görebiliriz kendisini.

* Sav'ın Elmadağlı 80 yaşındaki bir vatandaşın hacca gitmek isteğine yönelik aşağılaması da şu ifadelerle eleştirildi:

* Ne kadar ciddiyetsiz, ne kadar laubali bir tavır.

* Dünyanın hangi ülkesinde bir siyasetçi seçmenle dinî inancını tahkir ederek dalga geçebilir; ve hangi ülkede bu yanına kalır?

* Atatürk'ün dinlediği insanlarla çekilmiş fotoğraflarına bir kere baksa Önder Sav, önce bir oturuşunu düzeltir zaten.

* Hindistan'a gidip de 'geri zekalıya bak ineğe saygı duyuyor', Arabistan'a gidip 'ne eğilip kalkıyorsun' deme hakkınız var mıdır? Size ne kadar yanlış gelse de inanca saygı tüm modern yazıtlarda temel değil midir?

Yazarlar, Önder Sav'ın istifasını istiyor

Telekulak iddiasıyla güvenlik güçlerini ve masum kişileri zan altında bırakan CHP, gerçeğin ortaya çıkmasıyla tam anlamıyla sessizliğe büründü.

CHP lideri Deniz Baykal, hafta sonunu evine kapanarak geçirdi. Olayla ilgili ilk özeleştiri ise gazetecilerden geldi. İlk gün hükümete ve Vakit gazetesine sert tepki gösteren yazarların bir kısmı özür dilerken, büyük çoğunluğu Sav'ın istifasını istedi. İşte yorumlar:

Ahmet Hakan (Hürriyet): Çuvalladık ey halkım. Bütün sütunlarda Önder Sav'ın dinlenmesi olayıyla ilgili yazıp çizdiklerimden dolayı özür diliyorum. Deniz Baykal'ın 'Kükremiş sel gibi bendini çiğneyip aşması' karşısında, 'Yarım asırlık deneyime sahip koskoca siyasetçi. Herhalde elinde sağlam veri olmadan böyle aşıp taşmaz' diye düşünerek hata yaptım. Teknoloji özürlü, bankamatiğe kartını kaptırma potansiyeli taşıyan, telefonun 'No' tuşuna basmaktan aciz birinin 'CHP genel sekreterliği' makamını işgal edebileceğine zerre kadar prim vermeyerek hata yaptım.

Oktay Ekşi (Hürriyet): "Sav, ikinci ve vahim bir kusurun daha faili oldu." yorumunu yaptı. CHP, Sav'a bir operasyon yapabilir. Kaldı ki sadece bu yüzden değil, partinin yeni politikalar üretememesinin, iyice hantallaşmasının, halkla hemen hiç bağı kalmamasının, parti içi iktidar kavgalarına boğulmasının, CHP'ye ait rolleri -örneğin sosyal devlet konularını- AKP'ye kaptırmasının sorumlusu sıfatıyla da Önder Sav bir değerlendirme yapmalı ve genel sekreterliği yeni bir isme bırakmalıdır.

Taha Akyol (Milliyet): Sav kendi dalgınlığını örtmek ve bundan siyasi rant elde etmek için 'kulak skandalı' diye kamuoyunu yanıltmışsa bu bir skandaldır. O vakit kimin istifası gerekir? Sanırım Önder Sav'ın...

Reha Muhtar (Vatan): CHP Genel Sekreteri'nin bu konuşması, devlet içindeki merkezlerin gizli ve yasadışı bir telefon dinlemesi değil de açık bırakılan cep telefonundan kaydedilen konuşmaysa Genel Sekreter, bu görevden istifa etmelidir.

Haluk Şahin (Radikal): Sav'a açık tek kapı kalıyor: İstifa.
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde